به معنای شبکه توزیع محتوا است.که با استفاده از آن می توانیم داده های مورد نیاز کاربران را با سرعت بیشتری دراختیار آن ها قرار دهیم.در صورتی که شما از CDN استفاده نمی کنید و سرور اصلی سایت شما در شهر ویرجینیا آمریکا است ، هر کاربر از هر جای دنیا قصد وارد شدن به سایت شما را داشته باشد، باید به سرورهای موجود درچین درخواست ارسال کند.پس اگر کاربری در آسیا یا نقطه ی دورتری از شهرویرجینیا آمریکا باشد، زمان درخواست و پاسخ از سرور اصلی طول می کشد.اما اگر شما ازCDN استفاده کنید و سرور اصلی سایت شما نیز همچنان شهر ویرجینیا آمریکا باشد.سرورهای CDN در مناطق مختلف یک نسخه کپی از سایت شما را برمی دارند و در خود ذخیره می کنند و اگر کاربری درپ ژاپن وارد سایت شما شود نزدیک ترین سرورCDN به ژاپن پاسخ کاربر را می دهد.که این روند باعث بهبود سرعت سایت می شود.
آموزش رفع خطای use a content delivery network (CDN) در gtmetrix
سپتامبر 7, 2020
این پارامتر مربوط به فایل هایی است که می توانند به صورت کش شده در مرورگر باقی بمانند و به جای لود مستقیم از سرور ، از سمت مرورگر که به صورت کش شده ذخیره شده اند لود شود. اما در منابع خارجی مثل گراواتارو.. به دلیل اینکه کنترلی روی این موضوع نداریم معولا نشان داده خواهد شد.اما اگر فایل هایی که روی هاست قرار دارند در اینجا نشان داده شد ، با استفاده از فایل.htaccess   مشخص کنید که این فایل ها تا چه زمانی به صورت کش شده روی مرورگر کاربر باقی بمانند و از مرورگر لود شوند.این قابلیت باعث می شود مدت زمان بارگذاری صفحات کاهش یابد و تعداد درخواست هایی که از مرورگر به سرور ارسال می شود نیز کم شود. توجه داشته باشید که اطلاعاتی که به صورت کش ذخیره می شوند دارای تاریخ انقضا هستند و هر فایل متناسب با نوع آن باید دارای تاریخ انقضایی مشخص باشند. وپس از گذشت این مدت زمان از لود شدن و کش بودن آن محتوا، دوباره نیاز به بروزرسانی و لود شدن آن است. اگر تاریخ انقضا تعریف نشده باشد هربار که کاربر وارد یک صفحه می شود تمامی اطلاعات لود می شود. که در این صورت ارور add expires headers بوجود می آید.
آموزش رفع خطای add expires headers در gtmetrix
سپتامبر 13, 2020

آموزش رفع خطای compress componets with gzip درgtmetrix

خطای بعضی وقت ها ما فایل هایی را در سیستم خود داریم برای اینکه حجم کمتری را به خود اختصاص دهند فشرده سازی می کنیم مثلا آن ها را به حالت zip یا  rar تغییر می دهیم.چون انتقال این نوع فایل ها راحت و سریع تر می شود. عمل Gzip باعث می شود بازدیدکنندگان ، فایل هایی را که در سایت ما هستند را سریع تر دریافت کنند وسایت نیز سریع تر به آن ها نشان داده میشود که این باعث ایجاد ux (یعنی تجربه خوب برای کاربرمی شود).تابع Gzip هر فایلی ازسمت سرور را فشرده سازی نمی‌کند، مثلا در این مقاله منظورفایل‌هایی مانند html ، css و جاوا اسکریپت را فشرده می کند که در نهایت باعث افزایش سرعت سایت می شود.وقتی وارد سایتی می شوید. ابتدا مرورگر درخواستی را تحت http به سرور ارسال می کند. که بفهمد gzip روی این سرور فعال است یا خیر.اگر جواب این درخواست مثبت بود، فایل ها با فرمت فشرده شده به مرورگر ارسال می شود.اما اگر جواب منفی بودفایل ها با حجم عادی ارسال می شوند.که باعث پایین آمدن سرعت سایت می شود.compress componets with gzip

آموزش رفع خطای compress componets with gzip درgtmetrix     

یکی از خطاهایی که هنگام تست سرعت سایت با  Gtmetrix با آن مواجه می شویم به نام خطای compress componets with gzip که از سری خطاهای yslow است.

Gzip چیست؟

Gzip  باعث کاهش حجم سایت و افزایش سرعت دانلودسایت می‌شود، فشرده سازی، حجم فایل ها را کمتر می کند و این امکان را برای وب سرور ایجاد می کند که کاربران با سرعت بیشتری سایت را مشاهده کنند.

بعضی وقت ها ما فایل هایی را در سیستم خود داریم برای اینکه حجم کمتری را به خود اختصاص دهند فشرده سازی می کنیم مثلا آن ها را به حالت zip یا  rar تغییر می دهیم.چون انتقال این نوع فایل ها راحت و سریع تر می شود. عمل Gzip باعث می شود بازدیدکنندگان ، فایل هایی را که در سایت ما هستند را سریع تر دریافت کنند وسایت نیز سریع تر به آن ها نشان داده میشود که این باعث ایجاد ux (یعنی تجربه خوب برای کاربرمی شود).تابع Gzip هر فایلی ازسمت سرور را فشرده سازی نمی‌کند، مثلا در این مقاله منظورفایل‌هایی مانند html ، css و جاوا اسکریپت را فشرده می کند که در نهایت باعث افزایش سرعت سایت می شود.وقتی وارد سایتی می شوید. ابتدا مرورگر درخواستی را تحت http به سرور ارسال می کند. که بفهمد gzip روی این سرور فعال است یا خیر.اگر جواب این درخواست مثبت بود، فایل ها با فرمت فشرده شده به مرورگر ارسال می شود.اما اگر جواب منفی بودفایل ها با حجم عادی ارسال می شوند.که باعث پایین آمدن سرعت سایت می شود.

این مقاله رو هم بخونید
آموزش رفع خطای combine images using css sprites در gtmetrix

حال چگونه این خطا را رفع کنیم ؟

برای رفع این خطا کامپوننت های خود را با استفاده از قابلیت gzip سایت فشرده سازی کنید.

 باعث کاهش حجم سایت و افزایش سرعت دانلودسایت می‌شود، فشرده سازی، حجم فایل ها را کمتر می کند و این امکان را برای وب سرور ایجاد می کند که کاربران با سرعت بیشتری سایت را مشاهده کنند.

رفع خطای compress componets with gzip

بررسی فعال بودن compress componets with gzip

  •         استفاده از ابزار chek gzip compression tool :

این ابزارمیزان فشرده سازی سایت را بعد از فعالسازی GZip مشخص می کند. کافیست به سایت checkgzipcompression.com مراجعه کنید و آدرس سایت خود را برای بررسی وارد کنید و نتیجه را مشاهده نمایید.براساس پلاگین های وردپرس و قالبی که از استفاده می کنید به شما می گوید با استفاده از compress componets with gzip چقدر می توانید حجم سایت خود را کم کنید.

  • استفاده از مرورگر:

با استفاده از خود مرورگرمیتوانید با راست کلیک کردن در صفحه سایت و انتخاب گزینه Inspect Element سورس صفحات را ببینید. سپس مشابه تصویر زیر روی سربرگ Network کلیک کنید و حالا سایت را بدون بستن پنجره Inspect Element رفرش کنید. اگر content-incoding: gzip را مشاهده کردید یعنی compress componets with gzip در سایت شما فعال است.

  • فعالسازیgzip درجوملا :

جهت فعالسازی gzip در جوملا وارد مدیریت شوید وسپس در منوی سایت وارد تنظیمات کلی شوید و در تب سرور گزینه فشرده سازی Gzip را در حالت بله قرار دهید و سپس تغییرات را ذخیره کنید.

  • فعالسازی gzip در apache :

اگر Apache داشته باشید شما می‌توانید کد زیر را به فایل .htaccess وارد کنید و سیو کنید. فایل .htaccess در پوشه اصلی سایت یا همان public_html قرار دارد،اما اگر چنین فایلی وجود ندارد (گاهی اوقات ممکن است .htaccess در حالت مخفی باشد)ابتدا روی setting سمت راست کلیک

این مقاله رو هم بخونید
چگونه خطای bad request 400 را برطرف کنیم؟

کنید و گزینه Show Hidden Files را فعال کنید.حال فایل htaccess نمایان می شود و می توانید کد زیر را در آن وارد کنید.

نمونه کد :


<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
/<IfModule>

امیدواریم که این مقاله و رفع این خطا برای افزایش سرعت سایت و بهبود سئو سایتتان موثر باشد.

مطالب قبلی :

آموزش رفع خطای add expires headers در gtmetrix

Aida Parvaresh
Aida Parvaresh
آیداپرورش هستم،علاقمند به تکنولوژی و تولید محتوا،مدتیه که با تیم خوب هفت وب همکاری دارم.

3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *