API (ای پی آی) چیست ؟ چه کاربردی دارد؟

API (ای پی آی) چیست ؟ چه کاربردی دارد؟

API (ای پی آی) چیست ؟ چه کاربردی دارد؟

API مخفف Application programming interface است و به معنی رابط برنامه نویسی کاربری است. APIرابطه بین نرم افزارهای مختلف را پیاده سازی می کند.وقتی شما از دسکتاپ یا لپ تاپ خود استفاده می کنید،تبادل اطلاعات میان نرم افزارهای مختلف توسط API ها انجام می شود. مثلال هر بار که از برنامه ای مانند Facebook استفاده می کنید ، پیام فوری ارسال می کنید یا وضعیت آب و هوای تلفن خود را بررسی می کنید ، از یک API استفاده می کنید. برای درک بهتراگر یک اپلیکیشنی دارید که نیاز دارد یک سری اطلاعات را از یک کمپانی دریافت کند و از آن اطلاعات استفاده کند (مثلا نرم افزار بانکداری اطلاعات را از بانک می گیرد).حال شما برایتان این سوال پیش بیاید که این اپلیکیشن چگونه به اپلیکیشن شما انتقال داده می شود؟ شاید بگویید که اطلاعات را به صورت دستی باید از جایی بگیرید و در نرم افزارتان وارد کنید اما خیر اینگونه نیست.

درواقع اینجا اپلیکیشن شما خود با استفاده از کدهایی که نوشتید اطلاعات را از کمپانی مورد نظر دریافت می کند، در آن کمپانی بزرگ تر هم که قرار است داده ها را به شما بفرستد، این روند با استفاده از نرم افزار انجام می شود.پس دونرم افزار با یکدیگر ارتباط برقرار کردند و اطلاعاتی رد وبدل شد. API ها برای کاربرانی مثل من و شما ، مخفی هستند و قسمت هایی از کدهای نوشته شده به وسیله برنامه نویس ها هستند که دقت زیادی روی آن ها صورت می گیرد تا به برنامه های دیگر اجازه دهند که بتوانند به برنامه موردنظر وصل شوند و با آن تعامل داشته باشند.API ها درحالیکه از دیگر بخش های برنامه محافظت می کند و اجازه برقراری ارتباط را می دهد عملکرد واطلاعات انتخاب شده را نمایان می کنند.ایجاد یک API زمانی زیادی لازم دارد چون باعث می شود نرم افزارهای دیگر با برنامه شما ارتباط داشته باشند و برنامه شما محبوب تر شود.

دو مفهوم مهم در API

  • ارائه دهنده APl

ارائه دهنده APl  می تواند شخص یا شرکتی باشد که خدمات خاصی را از طریق یک وب سرویس خاص ارائه می نماید. وب سرویسی که ارائه دهنده خود آن را طراحی کرده و در اینترنت در دسترس کاربران خود قرار داده است.

  • مصرف کننده APl

مصرف کنندگان  APl، برنامه نویس ها یا توسعه دهندگان نرم افزارهایی هستند که یک اپلیکیشن را بر اساس یک وب سرویس و یا براساس نیاز مردم ، برای کاربران  طراحی می کنند. قسمت های یک APl یک APl از سه قسمت تشکیل شده است. User کاربر : شخصی که یک درخواست را درست می کند. Client مصرف کننده : کامپیوتری که درخواست کاربر را به سمت سرور ارسال می کند. Server سرور : سروری که به درخواست ها پاسخ می دهد. مراحلی که گفته شد به این صورت است که یک نفر یک سرور را درست می کند که اطلاعات، داخل آن نگهداری می شوند.وقتی اسن سرورشروع به کار می کند، برنامه نویس اسنادی را درباره سرور منتشر می کند، این اسناد documentation  نام دارد.

در این documentation همه end point ها، یعنی جاهایی که برنامه نویس ها می توانند با نرم افزارهای خود به این سرور متصل شوند و اطلاعات را دریافت کنند و جاهایی که می توانند داده های خاص را پیدا کنند نوشته شده است. همچنین ساختار داده های روی سرور را به برنامه نویس هایی که خارج از شرکت هستند توضیح می دهد.سپس کاربران می توانند با نوشتن درخواست اطلاعات خاصی را از سرور درخواست کنند. یا نرم افزاری بنویسند که روی دیتابیس جستجو میکند و داده ها را به فرمت قابل استفاده ای تبدیل می کند و نمایش میدهد.

چگونه API مورد نیاز خود را پیدا کنیم ؟  درصورتی که در کار خود به API نیاز داشتید با استفاده از سایت های mashape و programmable web استفاده کنید این سایت ها انواع API های مختلف را لیست کرده اند.

چگونه API مورد نیاز خود را پیدا کنیم ؟

درصورتی که در کار خود به API نیاز داشتید با استفاده از سایت های mashape و programmable web استفاده کنید این سایت ها انواع API های مختلف را لیست کرده اند.  

چگونه برای سایت خود API بنویسم ؟

درAPI قرار است بر حسب آدرس درخواستی ، داده ها را  با ساختاری که از قبل تعیین کرده اید مثلا JASON به عنوان پاسخ آورده شوند.در API همه یا بخشی از آن می تواتد مخصوص کاربرانی باشد که اهراز هویت شده اند. چون API ها توسط برنامه استفاده می شوند ، به جای User, password  از یک کلید رندوم 50 کاراکتری به نام API key استفاده می کنند که تشخیص آن غیر ممکن است.البته باعث می شود که پسورد کاربر محفوظ بماند.همچنین با استفاده ازAPI key می توانید نظارت و کنترل بهتری روی سایت داشته باشید. برای اپلیکیشن خود نیاز به API  دارید با ما تماس بگیرید.  

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.