گوگل برای سنجش بازدهی تبلیغات یوتیوب، پیتزای قلابی ساخت! (بخش اول)

گوگل برای سنجش بازدهی تبلیغات یوتیوب، پیتزای قلابی ساخت! (بخش اول)

گوگل برای سنجش بازدهی تبلیغات یوتیوب، پیتزای قلابی ساخت! (بخش اول)

شاید ماجرای پیتزای گوگل را نشیده باشید. پیتزایی از جنس تقلبی البته. اگر تا حالا نشنیده‌اید، امروز معرفی‌اش می‌کنیم. گرچه بازاریابان به خودی خود در تبلیغات آزادی عمل ندارند، برند تقلبی گوگل دست آن‌ها را برای اشتباه کردن باز گذاشته است، تیم آزمایشگاه گوگل روش جدیدی برای سنجش تأثیرگذاری تبلیغات یوتیوب استفاده کرد. به این شکل که یک برند تقلبی پیتزا به نام Doctor Fork ساخت و سپس با تهیه‌ی ۳۳ ویدئوی تبلیغاتی و پخش آنها در یوتیوب به ۲۰ میلیون بازدید رسید.

کارگردان خلاق این آزمایشگاه، بن جونز، می‌گوید بازاریاب موفق اصول خاصی برای کار دارد و برای همین است که نمی‌توانند خیلی از چیزها را امتحان کنند. مثلاً نمی‌توان هیچ آگهی تبلیغاتی‌ای یافت که در آن فردی مشغول جویدن غذا باشد و به دوربین نگاه کند. بسیاری از بازاریابان فکر می‌کنند که جویدن غذا در تبلیغات خوب نیست و به همین دلیل هیچکس از این موضوع در تبلیغات استفاده نمی‌کند. کسی چه می‌داند نشان دادن شخصی مشغول جویدن غذا در تبلیغات واقع بد است یا این تصور فقط در ذهن بازاریابان وجود دارد؟ تیم آن‌ها برند تقلبی پیتزا ساخت. این تیم با این کار دستش برای امتحان چیزهای جدید باز بود و هراسی از اشتباه کردن نداشت. جونز می‌گوید: «شاید من نتوانم هنگام جویدن غذا در ضبط تبلیغ به دوربین نگاه کنم اما Doctor Fork می‌تواند هر کاری که دلش می‌خواهد انجام دهد.»

پیتزای گوگل

پیتزای گوگل برندها تعریف محدودی دارند و تنها روی مجموعه‌ی خاصی تمرکز می‌کند اما برند که تقلبی باشد، محدودیتی برای اشتباه ندارد. دست برند تقلبی باز است، آزادی عمل دارد و اجازه دارد چیزهایی را امتحان کند که برند واقعی هرگز ممکن نیست سراغشان برود. البته در این پروژه‌ی بخصوص یوتیوب آگهی این برند را به تعداد زیادی از کاربران واقعی و نه گروهی محدودی از بینندگان نشان داده است تا بتوانند نظریه‌ی خود را ارزیابی کنند. این پروژه‌ی تبلیغاتی با همکاری Nestle و پروفسور بازاریابی دانشگاه Brigham Young، رایان الدر، انجام شد. پیدا کردن پاسخ دو پرسش، هدف اجرای این پروژه‌ی تبلیغاتی بود:

۱. تأثیر برخی نکات حساس در اثربخشی تبلیغات (موضوع تحقیقات دکتر الدر)

۲. بررسی تأثیر حضور انسان در آگهی تبلیغاتی مربوط به مواد غذایی در روزهای آتی به بررسی نتایج این تحقیق خواهیم پرداخت: در این پست. منبع

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.