چکیده مقاله

چکیده مقاله

چکیده باید حاوی موضوعات مهم متن اصلی باشد و خواننده را در مورد خواندن یا نخواندن مقاله یاری کند. چکیده باید حاوی کلمات کوتاه و روشن باشد به طوری که اگر خواننده به متن اصلی دسترسی نداشت، از موضوع مقاله مطلع شود. طول چکیده حداکثر 300 کلمه است و به دو دسته ساختار‌یافته و آزاد تقسیم می‌شود. چکیده ساختار یافته براساس نظم منطقی مقاله ( مقدمه، اهداف، روش‌شناسی، یافته‌ها، نتیجه‌گیری) نوشته می‌شود اما چکیده آزاد از نظم خاصی پیروی نمی‌کند. چکیده معمولا پس از پایان نگارش مقاله نوشته می‌شود.

 

نمونه چکیده ساختار یافته

سابقه و هدف: در این پژوهش سعی برآن است تا وضعیت تولیدات علمی پژوهشگران علوم دریایی ایران در دوحوضه‌ی آبی خلیج فارس و دریای عمان در پایگاه Web of Science  طی سالهای 2013-1992 بررسی شود.

 مواد و روش‌ها: در این پژوهش با جستجو در پایگاه وب آوساینس و با اعمال محدودیت‌های زمانی و مکانی در مجموع تعداد 293 رکورد شناسایی و برای تحلیل و ترسیم نقشه‌ی تاریخ نگاشتی متون علمی مورد مطالعه از فنون‌تحلیل استنادی و نرم‌افزار HistCite استفاده شده است.

 یافته‌ها: بررسی نوع مدارک نشان داد که مجموع 396 رکورد در 6 قالب مختلف به زبان انگلیسی و با همکاری 1036نویسنده با وابستگی 313 مؤسسه در 199 مجله منتشر شده‌اند. نشریه‌ی Iranian Journal of Fisheries Sciences بیشترین تعداد مقالات را منتشر کرده است. محاسبه نرخ رشد سالانه تولیدات مورد بررسی عدد 59 % را نشان داد.همچنین ضریب همکاری با عدد 68/0 نشان از همکاری خوبی در بین نویسندگان ایرانی دارد. در نقشه تاریخ‌نگاشتی نیز به ترتیب 5 و 6خوشه موضوعی براساس Total Local Citation Score (TLCS) و Total Global Citation Score (TGCS) تشکیل شده‌اند.

 نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که روند رشد تولیدات علمی در دو حوضه‌ی آبی طی سال‌های مورد مطالعه، بصورت‌ افزایشی از یک عنوان در سال 1993 به 80 عنوان در سال 2013 رسیده است. همچنین موضوعات تأثیر فلزات سنگین بر رسوب و آبزیان ، آبسنگ‌های مرجانی و شناسایی آبزیان مهمترین موضوعات خوشه‌های نقشه تاریخ‌نگاشتی هستند

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.