نوزده درصد: سهم فناوری اطلاعات در بازار ICT کشور

نوزده درصد: سهم فناوری اطلاعات در بازار ICT کشور

اطلاعاتی که وزارت ارتباطات کشور منتشر کرده است حاکی از آن است که در ایران سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه در رتبه‌ی منطقه‌ای ۱۶، جهانی ۸۹ بوده و در توسعه‌ی دولت الکترونیک در رتبه‌ی ۱۴ منطقه‌ای و ۱۰۶ جهانی قرار دارد. بر اساس این اطلاعات نشر شده پهنای باند اینترنت بین‌المللی برای هر ایرانی ۱۵ کیلوبایت بر ثانیه است و لازم به ذکر است که تنها در حدود ۴۵ درصد از جمعیت کشورمان از اینترنت موبایل و یا سیار برخوردار هستند. با توجه به سخنان نشرشده، در بازار کامپیوتر چهار زیرمجموعه فعالیت دارند که عبارت‌اند از محصولات الکترونیکی، نوری و کامپیوتری- مخابرات- انتشار نرم‌افزار- فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوا  (IT). بر طبق تخمین‌های انجام شده حجم بازار این چهار زیرمجموعه در سال ۱۳۹۵ در حدود ۳۶۰ هزار میلیارد ریال بوده است که سهم فناوری اطلاعات در حدود ۱۹ درصد رقم اعلام شده است.

در حال حاضر اولین رتبه این سهم‌ها به فناوری ارتباطات با ۷۲ درصد سهم و در رتبه‌ی دوم بازار فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوا با سهم ۱۹ درصد قرار دارد و در مجموع دو زیرمجموعه‌ی دیگر ۹ درصد را به خود اختصاص می‌دهند که بخش اعظم آن به محصولات الکترونیکی و نوری و کامپیوتری اختصاص دارد. در این میان تا انتهای سال ۱۳۹۵ در حدود ۷۱ درصد از ارزش افزوده کل بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به زیرمجموعه‌ی مخابرات و ۲۵ درصد آن به فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوا اختصاص دارد.

و این یعنی چی؟ یعنی اینکه بستر کشور، بالقوگی درخور توجهی برای توسعه‌ی فناوری دارد. این یعنی آنکه هرچه‌قدر سرمایه‌گذاری‌تان در این بستر و تبلیغات در این بستر بیشتر باشد، برد بیشتری کرده‌اید. به قول انگلیسی‌ها اگر ۱۰۰ پوند داری، بیست پوندش را کار کن و ۸۰ پوندش را تبلیغات! البته نه به این شوری شور نه این بی‌نمکی ما در تبلیغات و اطلاع‌رسانی. اتفاقاً در هفت‌وب متخصصان دیجیتال‌مارکتینگ و طراحی تبلیغات مجربی داریم که از مشاوره به شما دریغ نخواهند کرد (مشاوره‌ی رایگان). 

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.