نرخ کلیک (CTR) چیست ؟ چگونه CTR را افزایش دهیم؟

نرخ کلیک (CTR) چیست ؟ چگونه CTR را افزایش دهیم؟

نرخ کلیک (CTR) چیست؟ چگونه CTR را افزایش دهیم؟

یکی از مباحثی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ و سئو مشترک است وباید توجه زیادی به آن شود، افزایش نرخ کلیک یاCTR  است که در ادامه پس از معرفی آن راه کارهایی که باعث افزایش نرخ کلیک یا CTR می شود را آموزش میدهیم.

نرخ کلیک یا CTR چیست؟

CTR یا نرخ کلیک مخفف سه کلمه Clik through rate است. نسبتي است كه نشان مي دهد افرادي كه آگهي شما را مي بينند هر چند وقت يك بار بر روي آن كليك مي كنند. از نرخ کلیک (CTR) می توان برای ارزیابی عملکرد کلمات کلیدی و تبلیغات استفاده کرد.درواقع به کمک CTR می توانید مشخص کنید که کاربران اینترنتی تا چه اندازه جذب محتوای وب سایت شما شده اند و روی آن ها کلیک کرده اند.برای اینکه مفهوم نرخ کلیک را بیشتردرک کنید ابتدا می بایست با Impression آشنا شوید.برای مثال زمانی که یک کاربر موضوعی را دراینترنت جستجو می کند و سایت شما در نتایج جستجو گوگل به او نمایش داده می شود.هر نمایش یک impression به حساب می آید؛فرقی ندارد که شما در نتیجه جستجوی گوگل اول باشید یا نهم، عمل ایمپرشن بر اساس کل نتایج یک صفحه انجام می شود.

نرخ کلیک چگونه محاسبه می شود؟ 

نرخ کلیک چگونه محاسبه می شود؟

 اگرمجموع کلیک های منحصر به فردی که روی محتواهای وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل صورت می گیرد را به تعداد نمایش (impression) تقسیم کنید نرخ کلیک محاسبه می شود.  

تفاوت بین ctr وimpression چیست؟

بعضی وقت ها کاربران محتوای سایت شما را می بینند اما روی آن کلیک نمی کنند. به همین دلیل اگر تعداد کل  کلیک ها را در تعداد نسبت کل نمایش محاسبه کنید، CTR را بدست می آورید.

نرخ کلیک (CTR) چیست

افزایش نرخ کلیک

استفاده از ابزارها برای محاسبه نرخ کلیک

ابزارهای زیادی وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید اطلاعاتی را که برای بهینه سازی سایت خود لازم دارید را به دست آورید که یکی از این اطلاعات CTR است. با استفاده از ابزار گوگل آنالیتکس یا گوگل سرچ کنسول می توانید آمارتعداد کل کلیک ها ، تعداد کل نمایش ها و نرخ کلیک را بررسی کنید.

راه کار های افزایش CTR سایت

  • استفاده از عنوان مناسب:

از عنوان های جذاب و کاربر پسند استفاده کنید به این فکرکنید که این عنوان اولین چیزی است که کاربر در نتایج جستجو می بیند.نوشتن عنوان های سوالی و احساسی هم می تواند به شما کمک کند.  

  • استفاده از meta description مناسب :

برای افزایش نرخ کلیک سایت خود ، حتما برای تمام صفحات خود یک متادیسکریپشن منحصر به فرد بنویسید.درصورتی که برای صفحات خود توضیحات متا تعریف نکنید، گوگل به صورت اتوماتیک یک قسمت از متن را انتخاب می کند و در نتایج جستجو نشان می دهد. دیسکریپشنی که گوگل انتخاب کرده است معمولا بی معنی است و بازخورد زیادی ندارد.برای افزایش نرخ کلیک خود کلیدواژه های خود را در متادیسکریپشن قراردهید.متادیسکریپشن تاثیر مستقیمی روی بهبود نرخ کلیک سایت دارد. نرخ کلیک (CTR) چیست

استفاده از اسنپیت های گوگل

استفاده از اسکیمای Review

اسنیپت های گوگل باکس های هستند که نتایج را به صورتی که جذاب باشند نمایش می دهند. در کنار عنوان و متا دیسکریپشن ستاره های زرد رنگی برای امتیازدهی صفحات هستند که نظر مخاطب را جلب می کنند و باعث افزایش نرخ کلیک می شوند.البته نشانه گذاری ها فقط محدود به نمایش ستاره نیستند بر حسب محتوا می توان از شکل های مختلف آن استفاده کرد.

استفاده ازاسکیمای FaQ یا سوالات متداول

استفاده از faQ باعث ایجاد سوالات متداول در نتایج جستجوی گوگل می شود. اما هم می تواند خوب باشد هم بد. ازطرفی اینکه فضای بیشتری در صفحه جستجو را اشغال می کند ممکن است نظر کاربران را به خود جلب کند و باعث افزایش نرخ کلیک شود اما اگر کاربر درهمان جستجو پاسخ سوالش را پیدا کند دیگر روی لینک سایت شما کلیک نمی کند.  

رابطه افزایش سرعت سایت و افزایش نرخ کلیک

سرعت سایت خود را افزایش دهید وقتی کاربر موضوعی را جستجو می کند معمولا بین 3 تا 5  لینک را برای بررسی انتخاب می کند، در صورتی که مدت زمان ورود بیشتر از 3 ثانیه طول بکشد گاهی اوقات بعضی از کاربران سایت را بسته و به سراغ سایت دیگری می روند.پس سرعت سایت خود را به حداکثر برسانید تا نرخ کلیک سایت شما نیز افزایش پیدا کند. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.