نام شرکت‌های محبوب و سرچشمه‌ی اصلی نامگذاری‌شان (بخش اول)

نام شرکت‌های محبوب و سرچشمه‌ی اصلی نامگذاری‌شان (بخش اول)

تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که منشا نام شرکت‌های بزرگ تجاری چیست؟ یا آن‌ها چگونه و به چه دلایلی این نام‌ها را اتخاذ کردند؟ امروز و احتمالا در دو روز آینده به این موضوع خواهیم پرداخت.

Apple مطمئنا داستان نام‌گذاری این برند برای اکثر مردم جهان پرسش‌برانگیز بوده و هست. حال با وجود اینکه داستان‌های زیادی در این‌باره وجود دارد اما دلیل اصلی آن در کتاب و ویدیویی درباره استیو جابز، توسط خود او بیان شده است. استیو جابز افزون بر اینکه می‌گوید تا کنون نامی بهتر از اپل به او پیشنهاد نشده است، بیان دارد که نیمی از علت این نام‌گذاری علاقه شخصی او به سیب بوده و نیم دیگر آن این است که او قبل از تاسیس اپل با همکاری دوستش، در آتاری کار می‌کرده است و در دفترچه تلفن نام اپل بالاتر از نام آتاری قرار می‌گیرد.

نام شرکت‌های بزرگ

نام شرکت‌های بزرگ

Amazon شرکت آمازون در ابتدای تاسیس فقط به فروش آنلاین کتاب می‌پرداخته است. موسس این برند تجاری در ابتدا علاوه بر نام آمازون که نام بزرگ‌ترین رودخانه جهان است، دو گزینه دیگر با نام‌های Cadabra به معنای سحر و جادو ( به این دلیل که در آن زمان خرید آنلاین مانند جادو، شگفت‌انگیز بوده است ) و همچنین Relentless به معنای بی‌رحم نیز در نظر داشته است که در مورد نام اولی وکیل او این نام را به‌صورت اشتباه و Cadaver ( به‌معنای جسد ) می‌خواند و از او می‌خواهد که برای جلوگیری مجدد از این اشتباه نام شرکت‌های بزرگ شرکت را تغییر دهد و در مورد نام دومی دوستانش به او پیشنهاد تغییر نام را می‌دهند، به دلیل اینکه این نام دارای وجهه‌ای خشن، شوم و تهدیدآمیز است. آمازون امروزه نیز بزرگترین شرکت فروش کتاب آنلاین است.

نام شرکت‌های بزرگ

Google این نام برگرفته از نام گوگول ( Googol) است به معنای عدد 1 با 100 صفر در جلوی آن. هدف سرگی برین و لری پیج ( موسسان گوگل ) از انتخاب این نام این بوده که آن‌ها در نظر داشتند که انبوهی از اطلاعات وب را سازماندهی کنند. این شرکت در سال 1997 به ثبت رسید. جالب این‌جاست که اولین چکی که گوگل دریافت کرد را نمی‌توانستند در بانک نقد کنند، زیرا شرکتی با این نام به‌ثبت نرسیده بود. شرکتی که در جهان امروز به عنوان فعل جستجو کردن در اینترنت به کار برده می‌شود.

Microsoft این شرکت را بیل گیتس و پل آلن ( که دوست دوران کودکی هم بودند ) تاسیس کردند و قبل از آن سرویسی را راه اندازی کرده بودند که اطلاعات ترافیک را جمع‌آوری می‌کرد، به نام Traf-O-Data که با شکست مواجه شد. نام این برند ترکیبی از دو نام "Microprocessor" و "Software" است. اولین دفتر بین‌المللی آن‌ها در ژاپن و در سال 1977 تاسیس شد و نام آن را "ASCII Microsoft" گذاشتند و بعدها نام خود را به "Microsoft Inc." تغییر دادند. منابع:‌۱ و ۲

شرکت مایکروسافت

 

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.