رایانش ابری چیست: انواع سرویس‌های رایانش ابری

رایانش ابری چیست: انواع سرویس‌های رایانش ابری

رایانش ‌ابری را که پیشتر توضیح دادیم (اینجا) مفهومی عام است. این مفهوم چندین زیرمفهوم نیز دارد. عمده‌ترین دسته‌بندی رایانش ابری از این قرار است:   Iaas و PaaS و SaaS. در ادامه به چیستی این دسته‌بندی‌ها که همان سرویس‌های رایانش ابری هستند، خواهیم پرداخت.

زیرساخت به‌عنوان سرویس یا  IaaS (به‌انگلیسی: Infrastructure as a Service)

سرویس‌های رایانش ابری

Infrastructure as a Service به معنی ارائه‌ی بسته‌ی کامل زیرساخت‌های IT است. زیرساخت‌هایی همچون شبکه (Network) و سرور (Server) و فضای ذخیره‌سازی اینترنتی و به‌شکل برخط. نگهداشت و مدیریت این زیرساخت شبیه‌به زیرساخت‌های سنتی است. SysAdminها با آن آشنایی دارند.

بستر به‌عنوان سرویس یا PaaS (به انگلیسی: Platform as a Service)

سرویس‌های رایانش ابری

سرویس PaaS کاربران را از دغدغه‌ی نگهداری سرویس‌های زیرساختی مانند سیستم‌عامل دور می‌کند. وظیفه‌ی تأمین و مدیریت منابعِ موردنیاز سیستم‌عامل‌ها، پچ‌کردن‌شان و ... برعهده‌ی تأمین‌کننده‌ی زیرساخت است. به‌این‌صورت است که به آنی می‌توانید سیستم‌عاملی با کانفیگ مطلوبتان را فراهم کنید و همه‌ی حواستان را معطوف نرم‌افزارتان کنید.

نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (یا برنامه‌ی کاربردی ابری) یا SaaS (به انگلیسی: Software as a Service) 

سرویس‌های رایانش ابری

آخرین قسمت از سناریوی رایانش ابری سرویس SaaS است. در این قسمت کاربر با نرم‌افزار و شیوه‌ی کانفینگ آن هم کاری ندارد. مثال بارز آن، استفاده از سرویس ایمیل است. در سرویس ایمیل، کاربر بدون آنکه با سیستم‌عامل یا سرور یا حتی نرم‌افزار ایمیل مواجه شود، می‌تواند ایمیل سرورش را راه‌اندازی کند. جالب است بدانید براساس پیش‌بینی گارتنر، در بین این دسته‌بندی‌ها، اندازه‌ی بازار سرویس IaaS تا سال ۲۰۲۲ حداقل صدمیلیارد دلار خواهد بود. و این نشان‌دهنده‌ی نیاز و تمایل زیاد و روز‌افزون بازار به این حوزه است.

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.