رایانش ابری چیست؟ (بخش اول)

رایانش ابری چیست؟ (بخش اول)
به عرضه و نمایش برخط (آنلاین) و آنی منابعی مانند دیسک، شبکه، رم و پردازنده یا تسهیلاتی مانند دیتابیس (و البته همگام با نیاز مشتری) رایانش ابری می‌گویند.
در رایانش ابری (به انگلیسی:Cloud Computing)، کاربران از اول قادرند در هر زمان که بخواهند، منابع و سرویس دلخواه خود را درخواست و از آن استفاده کنند و نیازی هم به تأمین و نگهداشت سخت‌افزار ندارند.
در زمان حاضر، خیل عظیمی از کسب‌وکارها به این عرصه کوچ کرده‌اند، مثل وبگاه‌های بزرگ اینترنتی و اپلیکیشن‌های موبایل. و عمده‌دلیلش هم مزایای بی‌نهایت زیاد سرویس‌های ابری است.

برتری‌های رایانش ابری

چه علتی پشت استقبال بی‌نظیری است که از رایانش ابری شده؟ در زیر به مزایای سرویس‌های ابری خواهیم پرداخت و رفته‌رفته این مقوله را واکاوی خواهیم کرد.

نیازمحور بودن و نبود پِرت سرمایه

رویکردهای گذشته را به فراموشی بسپارید! در رایانش ابری می‌توانید صرفاً با توجه به نیاز و به‌صورت برخط نیازمندی‌هایتان را تأمین کنید. هر زمان تسهیلات و خدماتی لازم داشتید راحت و بی‌دغدغه افزایش یا کاهش‌شان را پایش کنید. در نتیجه فقط بر اساس نیازتان کار پیش می‌رود و از پِرت سرمایه جلوگیری می‌شود.

قیمت به‌صرفه و معقول

در سرویس‌های ابری با تعدد مشتریان مواجهیم. با افزایش‌یافتن تعداد مشتریان، تهیه‌ی سخت‌افزار برای  مشتریان زیادی مواجه هستیم. تعداد مشتریان زیاد است، تهیه‌ی سخت‌افزار برای تأمین‌کننده‌ی ابر کم‌هزینه‌تر خواهد شد. ازهمین‌رو قیمت می‌شِکَند و هزینه‌ی تمام‌شده برای مشتری کمتر خواهد شد.

تداوم در خدمات‌رسانی

[caption id="attachment_3112" align="alignright" width="403"]رایانش ابری رایانش ابری[/caption] در ساختار ابری، سرور‌های شما همیشه فعال‌اند که یعنی خرابی امکانات سخت‌افزاری باعث مسدودشدن دسترسی به سرورها نمی‌شود. این مقوله برای کسب‌وکارهای بزرگ، اصل است. چراکه آن‌ها تمایل به تداوم خدمات‌رسانی به مشتریانشان دارند (اعتبار شرکت‌های بزرگ به همین است و یکی ز وجوه‌تمایزشان با سایر شرکت‌ها همین است). درنتیجه مسدود شدن وبگاه و سروریس‌هایشان ممکن است زیان زیادی (چه از لحاظ مالی و چه اعتباری) به آنها وارد کند. به همین دلیل است که کسب‌وکارهای بزرگ به این نوع سرویس روی آورده‌اند (حتی Adobe هم دیگر نرم‌افزارهایش را بر سرویس ابری هم راه‌انداخته است).     [caption id="attachment_3113" align="alignleft" width="585"]رایانش ابری رایانش ابری[/caption]

افزایش سرعت کار

با رایانش ابری، تنها با چند ضرب‌انگشت سرویس‌های دلخواهتان را راه می‌اندازید و به‌سرعت بهشان دسترسی خواهید یافت، در هر زمان و مکان! این از بزرگترین مزیت‌های رایانش ابریست. در سریع‌ترین زمان ممکن کارتان را چاق می‌کند!  

عملکرد بهینه

تأمین‌کنندگان سرویس رایانش ابری، با نظر به تمایل مشتریان و گوناگونی درخواست‌هایشان همیشه سعی دارند بهینه‌ترین عملکرد ممکن را در حوزه‌هایی همچون پهنای باند، قدرت پردازنده و عملکرد دیسک در مقابل مشتریانشان (دقت کنید که مشتریان تأمین‌کنندگان سرویس رایانش ابری همان وبگاه‌داران و صاحبان کسب‌وکارند) داشته باشند. رایانش ابری این امکان را به آنها می‌دهد و وقتی مشتریان در این محیط قرار بگیرند، دغدغه‌ی عملکرد بخش‌ها گوناگون را ندارند و با اطمینان به گسترش کسب‌وکارشان مشغول خواهند شد.     پست مرتبط: انواع سرویس‌های رایانش ابری
فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.