راهنمای انتخاب رنگ برای بازاریابان موفق (بخش دوم)

راهنمای انتخاب رنگ برای بازاریابان موفق (بخش دوم)

در جستار پیشین توضیحاتی دادیم درباره‌ی انتخاب رنگ و اهمیت آن در بازاریابی برای محصول. حال، در ادامه به ذکر مؤلفه‌های بیشتر خواهیم پرداخت.

۳. B2B یا B2C؟

رنگ نارنجی با انرژی و گرما مرتبط است و به‌طور معمول آن را با غروب خورشید در ذهن تداعی می‌کنیم؛ بنابراین مورد توجه خاص اکثر برندهای B2C ( تجارت شرکت با مردم ) است و از این رنگ و نیز رنگ زرد (که روانشناسی‌ای مشابه به رنگ نارنجی دارد) بهره می‌برند. رنگ آبی در کنار آرامش و سکونی که می‌دهد، نشان‌دهنده خودآگاهی بسیار بالا، توانایی و حس وفاداری و اعتماد است؛ بنابراین اکثر برندهای B2B (تجارت شرکت‌ها با یکدیگر) از این رنگ استفاده می‌کنند. مثل اکثر شرکت‌هایی نیازمند اعتماد افراد هستند.  

انتخاب رنگ

انتخاب رنگ

۴. تجملات یا راحتی در دسترسی!

اکثر برندهایی که تمایل دارند طراحی‌های ساده در عین حال شیک، با ظرافت بالا و زیبایی خیره‌کننده را ارائه دهند از رنگ‌های خنثی مثل برنزی، طلایی، مشکی، قهوه‌ای و ... بهره می‌برند. مثلا رنگ مشکی قدرتمندترین رنگ خنثی است و بسته به رنگی که در کنار آن انتخاب می‌شود می‌تواند نمایی سنتی یا مدرن را ایجاد کند؛ یا رنگ قهوه‌ای القا کننده حس گرما، آرامش و خوشی است. در مقابل برندهای سرگرم‌کننده‌تر و قابل دسترس‌تر از رنگ‌های مهیج و شاد استفاده می‌کنند. به‌طور مثال رنگ سبز نماد زندگی، تولد و بخشندگی است؛ رنگ قرمز نمایانگر هیجان، توانگری و عشق است؛ رنگ زرد نشان‌دهنده خلاقیت، امیدواری و مثبت‌گرایی است.

۵. رنگ‌های مدرن یا کلاسیک!

برندهایی که تمایل دارند حسی مدرن متناسب با ظاهر امروزی محصولات خود را به مشتریان خود بدهند، می‌توانند از رنگ‌های مدرن مثل طوسی، سفید و نقره‌ای استفاده کنند. این رنگ‌ها برای برندهایی که می‌خواهند مدرن و پیشرفته جلوه کنند بسیار اهمیت دارد و معمولا از این رنگ‌ها بهره می‌برند. حال اینکه رنگ‌هایی مثل قهوه‌ای و بنفش جزء رنگ‌های کلاسیک محسوب می‌شوند و قرار گرفتن این رنگ‌ها در کنار رنگ‌های دیگر می‌تواند ترکیب‌های زیبا و کلاسیک خلق کند که بیان‌کننده حس تجربه و تبحر یک برند است.

رنگ شناسی

۶. حق با مشتری است!

از آنجایی که سلیقه و علاقه افراد با یکدیگر متفاوت است، انتخاب رنگ در جذب مشتری بسیار موثر است. به‌طور مثال رنگ آبی به‌عنوان دارنده اولین رتبه در رنگ‌ها در اغلب افراد مطلوب است. طبق آمار حدود 57 درصد مردان و 35 درصد زنان به این رنگ علاقه دارند، در حالی که رتبه دوم رنگ‌ها در بین مردان سبز و در میان زنان بنفش است. علاوه بر این آداب و رسوم و فرهنگ هر منطقه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که ممکن است یک رنگ در میان مردم یک کشور مفهومی متفاوت با کشوری دیگر داشته باشد، یا مردم برخی مناطق تنها به چند نوع رنگ خاص علاقه نشان دهند. پس قبل از انتخاب رنگ باید عوامل مختلفی از جمله محتوای مطلب، فرهنگ مردم منطقه و جوانب دیگر را درنظر گرفت. منبع

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.