دیجیتال مارکتینگ و مفاهیم آن (دامین)

دیجیتال مارکتینگ و مفاهیم آن (دامین)

دیجیتال مارکتینگ و مفاهیم آن مطلبی بود که در آن به اهمیت داشتن هاست در دنیای دیجیتال مارکتینگ پرداختیم و گفتیم که : به نظرتون هر کس برای وارد شدن به هر وب سایتی یه عدد به این طولانی (همون آی پی) رو حفظ میکنه؟ خب طبیعتاً که نه، چون این کار خیلی زمانبر و کسل کننده میشه و گفتیم راه حل این مشکل، دامین است(دیجیتال مارکتینگ و مفاهیم آن- قسمت اول) مفهومی که در این مطلب قصد داریم دربارش توضیح بدهیم.

چرا از دامین استفاده میکنیم ؟

در واقع دامین یک پوشش برای آی پی است تا کاربران مجبور به حفظ آی‌پی ها نشوند. تصور کنید حفظ کردن یک عدد طولانی مثلا ۱۶ رقمی (همون آی پی) در مقابل حفظ کردن یک کلمه چطور است ؟ کدام یک آسان تر است ؟ مسلما که اسامی خیلی راحت تر در ذهنمون میمونند تا اعداد.

دامین

به عنوان مثال گوگل در واقع اسم دامین یا دامنه یه سایت هست که بجای وارد کردن آی پی آن سایت (172.217.23.110) اسم آن سایت رو وارد می‌کنیم . به ساختار دامنه و اجزای آن توجه کنید.

 

دیجیتال مارکتینگ و مفاهیم مربوط به آن

توضیح اجزای مختلف دامنه :

1- prefix (پیشوند)

https(hyper text transform portocol) :فرامتن انتقال داده

مشاوره مارکتینگ

http  پیشوند دامنه است. با توجه به شکل بالا ما درخواست به باز کردن وب سایت میدهیم و بعد از اون سرور درخواست ما را پردازش کرده و در صورت وجود، درخواست ما را پاسخ داده و آن را به ما نمایش می‌دهد. حالا تصور کنید در این بین شخص دیگری اطلاعات منتقل شده بین درخواست ما و سرور را شنود کند و تمامی داده های انتقالی را ببیند.

شنود در بین مسیر

این قضیه یک فاجعه امنیتی است به عنوان مثال فرض کنید شما در یک سایت، اطلاعات کارت بانکی خود را جهت خرید وارد کرده و منتظر جواب هستید در این صورت اگر شخص سومی اطلاعات کارت بانکی شما را ببیند یعنی اینکه کارت بانکی شما را در دست دارد و می تواند از حساب شما بدون نیاز به اطلاع شما برداشت کند.

راه حل چیست؟

در این حالت سرور باید یک ویژگی داشته باشد و آن کد کردن اطلاعات (رمزگذاری اطلاعات) است، در این صورت زمانی که یک فرد درخواست خود را به سرور منتقل می کند درخواست کاربر کد شود و زمانی که به سرور می رسد اطلاعات کاربر دیکد (رمزگشایی اطلاعات) شود و بعد از آن پاسخی که سرور برای کاربر می فرستد نیز کد شده باشد و زمانی که به کاربر می رسد دیکد شده باشد در این صورت اگر کسی اطلاعات را شنود کند با یکسری کدهای مبهم و غیر قابل فهم روبه‌رو می‌شود. به این ویژگی SSL گفته می شود و  وب سایت هایی که این ویژگی را داشته باشند در هنگام باز شدن در کنار آدرس وب سایت علامت قفل را مشاهده می کنید مانند تصویر زیر :

یعنی این وب سایت دارای گواهینامه ssl certifications هست. حتما در پرداخت های اینترنتی و آنلاین به این ویژگی توجه کنید و از پرداخت در سایت های فاقد علامت SSl پرهیز کنید.

2- علامت / :

علامت اسلش (/) در دنیای دیجیتال مارکتینگ جهت آدرس دهی استفاده می شود، به عنوان مثال به تصویر زیر توجه کنید :

ابتدا وارد وب سایت هفت وب میشوید و بعد از آن مقاله وب سایتی خدماتی چیست رو میخونید. برای دسترسی به صفحه خاصی از محتویات یک وب سایت نیاز به آدرس دهی دقیق تری داریم مانند تصویر بالا که دقیقاً ما را به مطلب یا محتوای مورد نظر مون برسونه.

3- www. (world wide web )

به معنی دنیای پهناور وب است . همونطور که خودتون هم میدونید دنیای وب بسیار پهناور و گسترده است روزانه شما با سایتهای خیلی زیادی سرو کار دارید و مسلما متوجه گستردگی دنیای وب شدید. در ابتدا چون قصد داشتند که افراد مختلف سایتها را با نرم افزارهای کامپیوتری اشتباه نگیرند و متوجه تفاوت و تمایز موجود بین نرم افزار ها و دنیای وب بشوند از .www برای شروع آدرس دهی استفاده میکردند. البته امروزه این تفاوت خیلی واضح شده و دیگر نیازی به وارد کردن .www نیست و خیلی اوقات نوشتن اسم اصلی سایت کفایت میکند. به عنوان مثال هفت وب یا www.haftweb.com همون‌طور که میبینید نوشتن‌کلمه هفت وب آسان‌تر از وارد کردن آدرس سایت به همراه www می باشد.

4- main Domin

این قسمت بخش مهم دامنه شما را تشکیل می‌دهد. در واقع به شما اجازه می‌دهند اسم مورد نظر خودتون را برای وبسایت انتخاب کنید البته قبل از آن باید چک کنید که این اسم قبلاً توسط شخص دیگری ثبت نشده باشه در صورت تکراری نبودن اسم انتخابی، آن را در بازه زمانی مشخص به اختیار خودتون در بیارید یعنی این دامنه را به اسم خودتون رو ثبت کنید. جهت چک کردن اسم دامنه باید وارد سایت ایرنیک شوید در این سایت اسم مورد نظر خودتون رو سرچ کنید تا ببینید قبلاً شخص دیگری اسم موردنظر شما روثبت نکرده باشه و همچنین در همین سایت می توانید دامنه مورد نظر خودتون رو ثبت کنید.

دامین

5- Post Domin

پسوند دامنه میتونه انواع مختلفی مثل  تجاری، دولتی، شخصی و غیره باشه چند پسوند مهم دامنه عبارت است از : ir. مخفف کلمه iran، جهت استفاده از سایت های ملی و ایرانی com. مخفف کلمه commerical، به معنی تجاری، جهت انجام کارهای تجاری gov. مخفف کلمه government به معنی دولتی، جهت استفاده شرکت ها و سازمانهای دولتی net. مخفف کلمه network مناسب شرکت ها org. مخفف کلمه origination، جهت شرکت های غیر دولتی معمولا دامنه های دو حرفی نمادی از وب سایت های شرکتی هستند در سال های اخیر پسوند دامنه هایی مثل food. , Game. , City , actor. و ... نیز اضافه شدند. در این مقاله مانند مقاله قبلی نیز به طور کامل به یکی دیگر از مفاهیم مهم دیجیتال مارکتینگ به اسم دامین پرداخته شد.

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.