ده قانون مهم در طراحی ux سایت

ده قانون مهم در طراحی ux سایت

منظور از ux سایت چیست؟

این روزها بازار طراحی سایت داغ تر از همیشه شده است. علت این موضوع را شاید بتوان محبوبیتی که سایت نزد مردم دارد، دانست. در چند سال اخیر به دلیل گسترش اینترنت و همه گیری آن میان مردم، بسیاری از افراد تمایل داشتند تا خریدهای خود را در بستر اینترنت انجام دهند. همین موضوع سبب شد تا بسیاری از فروشندگان برای فروش محصولاتشان دست به طراحی سایت بزنند تا بتوانند از طریق سایت فروش داشته باشند.

داشتن سایت یک سری اصول و قوانین دارد که باید از آن ها پیروی کرد. در صورتی که نتوان مطابق با این قوانین یک سایت را طراحی کرد، نباید انتظار داشت تا مخاطبان زیادی جذب سایت شوند. یکی از اصول مهم مربوط به سایت، تجربه رابط کاربری یا ux نام دارد. ux مخفف عبارت انگلیسی user experience می باشد. در صورتی که کاربران از سایت رضایت داشته باشند، می توان ادعا کرد این سایت از لحاظ ux در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

طراحی ux

 

ده قانون مهم در طراحی ux

برای این که بتوان یک سایت کاربر پسند داشت، نیاز است تا به سلیقه کاربر توجه ویژه ای شود. در ادامه تک به تک به این مباحث می پردازیم.

  • برآورده کردن نیاز مخاطبان

  • داشتن یک برنامه منسجم
  • اجرایی کردن الگوریتم های ثابت
  • تعیین سلسله مراتب
  • برقراری ارتباط با کاربر
  • تجزیه و تحلیل رقبا
  • توجه به جزئیات
  • برند سازی
  • ایجاد کردن یک مرز میان ui و ux
  • توجه کردن به تناقضات

برآورده کردن نیاز مخاطبان

به جرئت مهم ترین قانون در طراحی ux را می توان برآورده کردن نیاز کاربران دانست. سایت شما باید بتواند به نیازهای کاربران پاسخ دهد در غیر این صورت مخاطبان به سرعت از سایت شما خسته خواهند شد. شاید این سوال برایتان به وجود آید که چطور می توان یک سایت مطابق با سلیقه کاربران را طراحی کرد؟ در پاسخ باید گفت آزمون و خطا. شاید از نظر طراح، یک سایت کامل باشد و هیچ گونه ایرادی را نداشته باشد اما کاربران، سایت شما را پر از ایراد ببینند. برای پی بردن به سلیقه اغلب مخاطبان گاهی باید با آن ها تعامل برقرار کرد.

داشتن یک برنامه منسجم

دیگر قانون مهم در طراحی ux مسئله داشتن یک برنامه منظم و منسجم است. قبل از شروع به انجام هر کاری نیاز است تا تمامی مراحل پروژه را مشخص نمایید. در چنین حالتی می دانید در هر قدمی چه کاری را برای جذب کاربرانتان باید انجام دهید. یک نکته بسیار مهم که باید به آن توجه کنید این است که محصولاتی که در سایت تعریف می شوند بعد از 3 ماه باید در جایگاه عرضه و فروش قرار بگیرند.

اجرایی کردن الگوریتم های ثابت

یکی دیگر از قوانین مهمی که در طراحی ux باید به آن توجه شود مسئله اجرایی کردن الگوریتم هاست. یک سری الگوریتم ثابت در طراحی ux وجود دارد که باید به آن ها توجه شود. اجرایی کردن این الگوریتم باعث می شوند تا سرعت کار بالا رود و بتوانید به وسیله آن ها جذب مخاطب کنید.

 

ده قانون مهم در طراحی ux سایت

تعیین سلسله مراتب

به صورت کلی دو نوع سلسله مراتب در طراحی ux وجود دارد. نوع اول سلسله مراتب ها به صورت اطلاعات است و نوع دوم آن به صورت بصری است. تمامی این اطلاعات باید به گونه ای طراحی شوند که کاربر بتواند در سریع ترین زمان ممکن به آن ها دسترسی پیدا کند و به راحتی بتواند با بخش های مختلف سایت کار کند.

برقراری ارتباط با کاربر

طراحی ux باید به صورتی انجام شود که کاربران بتوانند با سایت ارتباط برقرار کنند. این برقراری ارتباط باعث می شود تا شما بدانید کاربرانتان به کدام قسمت از سایت شما علاقه مند هستند.

تجزیه و تحلیل رقبا

قطعا برای شروع به طراحی نیاز است تا سایت رقبا در صورتی که کاربران زیادی را دارند، بررسی شوند. این بررسی به طراح کمک می کند تا بداند که مخاطبان به چه چیزهایی علاقه مند هستند. پیدا کردن این علاقه مندی ها باعث می شود تا شما بتوانید در طراحی یک برنامه ریزی درست را داشته باشید.

توجه به جزئیات

اغلب طراحان تنها به کلیات یک طراحی توجه می کنند و نسبت به جزئیات آن طور که باید و شاید بی توجه هستند. توجه داشتن به جزئیات یک مسئله مهم است که در صورت رعایت نشدن این مورد ممکن است کاربران به سایت شما علاقه چندانی نداشته باشند.

 

طراحی سایت

برندسازی

یکی از اهدافی که در طراحی ux دنبال می شود موضوع برند سازی است. در این نوع از طراحی به نشان دادن هویت سایت توجه خاصی می شود. همین موضوع به شکلی ناخودآگاه باعث می شود تا کاربران به نوع کسب و کار هر سایت پی ببرند. اگر این موضوع به درستی انجام شود می توان این ادعا را داشت که برندسازی به بهترین شکل ممکن انجام شده است.

ایجاد کردن یک مرز میان ui و ux

به جرئت می توان گفت ui و ux  مکمل یکدیگر هستند. گاهی اوقات برخی از طراحان ux هیچ گونه مرزی را میان این دو عنصر حیاتی برای سایت در نظر نمی گیرند. این روزها بسیاری از افرادی که وظیفه طراحی ux را دارند با این موضوع که ui و ux چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند، به طور کامل آشنا نیستند. در ابتدای کار و قبل از هرگونه اقدامی نیاز است تا یک مرز مشخص و تعیین شده میان این دو عنصر حیاتی برای طراحی سایت ایجاد کنید.

توجه کردن به تناقضات

یکی از مشکلاتی که اکثر طراحان ux با آن دست به گریبان هستند توجه نداشتن به تناقضات است. برخی از طراحان ux شروع به ایده پردازی می کنند. این افراد سعی می کنند تا به وسیله خلاقیت هایی که دارند شروع به طراحی های مدرن و جدید کنند. در این میان اما به این موضوع که آیا هماهنگی بین طرح و رنگ وجود دارد وجود دارد، توجه ای ندارند. این تناقض داشتن در طراحی باعث می شود تا مخاطبان سایت گیج شوند و تمایلی به گذراندن وقت در سایت نداشته باشند.

 

 

فرق ui و ux

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد ده قانون مهم در طراحی ux صحبت شد. اگر می خواهید سایت شما از لحاظ ux وضعیت مطلوبی را داشته باشد و به صورت کاملا حرفه ای کار انجام شود، نیاز است تا با یک شرکت حرفه ای همکاری داشته باشید. شرکت هفت وب یکی از شرکت های متخصص و با تجربه در این زمینه است که شما می توانید با آن ها در ارتباط باشید.

 

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.