دست‌نامه‌ی اجرایی فرآیند تفکر طراحی (بخش دوم)

دست‌نامه‌ی اجرایی فرآیند تفکر طراحی (بخش دوم)

فرآیند تفکر طراحی پنج مرحله دارد. دو مرحله از این سه مرحله را پیشتر توضیح دادیم. دو مرحله‌ی اول «درک خواسته‌ها و نیازهای دنبال‌کنندگان و خریداران» و «تعریف دقیق مسئله» بود. در زیر مراحل فرآیند را به صورت شماتیک ملاحظه می‌کنید:

گرافیک فرآیند تفکر طراحی

فرآیند تفکر طراحی

فرآیند تفکر طراحی

۳. ایده‌پردازی یا Ideate شاکله‌ی این مرحله در مرحله‌ی دوم شکل می‌گیرد. مرحله‌ی پردازش ایده یا اندیشه‌گری، یعنی خالی کردن ذهن از تمام ایده‌ها و اندیشه‌های پیشین و شکل‌دادن به اندیشه‌هایی جدید با توجه به مسئله‌ی موجود است. مشارکت و همکاری از ویژگی‌های اصلی این مرحله است. در این مرحله اعضای تیم آماده‌ی بیان اندیشه‌ها و ایده‌های خود هستند. شما در مرحله‌ی اول به شناخت نیاز کاربران پرداختید، مرحله‌ی دوم آن نیازها را واکاوی کردید و مسئله را دقیق تعریف کردید و حالا می‌توانید با تمام اعضای گروه طراحی‌تان بشینید و به هم‌فکری بپردازید. نگذارید هیچ چهارچوبی، محدودتان کند. باید در پایان این مرحله تمام فکرهای نو را جمع‌آوری کرده باشید. در این مرحله می‌توانید از برخی از تکنیک‌های ایده‌پردازی نیز استفاده کنید. می‌توانید با استفاده از آزمون و خطا، آن راهکارها را به ورطه‌ی آزمایش بگذارید.

۴. پروتوتایپ یا نمونه‌ی اولیه در حالت آرمانی می‌توانید از مرحله‌ی ایده‌پردازی، راه‌کارهای متنوع و متعددی استخراج کنید. در مرحله‌ی پروتوتایپ، آزمودن این راهکارهاست. دانشگاه اسنفورد در نوشتارش می‌گوید: ممکن است پروتوتایپ شکل‌های متفاوتی داشته باشد: مثلاً دیواری پرشده از یادداشت‌های کوچک یا شیئی فیزیکی یا دیجیتالی یا حتی فعالیتی تعاملی. فرآیند ساخت پروتوتایپ دید بهتری از مسئله به شما می‌دهد. نظرگاهی که شما تا به حال از آن جنبه به مسئله ننگریسته بودید. قبل از رسیدن به مرحله‌ی نهایی، باید پروتوتایپ را در اختیار مخاطبان و کاربرانتان قرار دهید و بازخوردشان را ثبت کنید. اینگونه می‌توانید ایرادات پروتوتایپتان را بگیرید و به آرکتایپ (نمونه‌ی بهینه) برسید.

۵. آزمایش محصول آزمودن محصول، راهکارهای بالقوه‌ی بهینه‌تری به شما و مخاطبتان نشان می‌دهد. در نظر داشته باشید که این فرآیند، فرآیندی برگشت‌پذیر است و بسته به چگونگی روش اجرایی آزمایش، احتمال دارد به یکی از چهار مرحله‌ی پیشین بازگردید. شاید متوجه بشوید که مسئله را درست تعریف نکردید، یا اینکه شناختتان درست نبوده، یا حتی ممکن است فقط دست به اصلاحاتی در پروتوتایپ خود ببرید و در بدترین حالت ممکن است مجبور شوید تمامی مراحل را از اول طی کنید. اما خوش‌بین‌ باشید. در بیشتر موارد این آزمایش به بهینه‌سازی پروتوتایپ منجر می‌شود. در این مرحله نیز، مانند مرحله‌ی نخست، گوش‌دادن به خواسته‌ها و شناخت نیازهای مخاطب مهم‌ترین قسمت کار است. اما اگر دنبال تیمی می‌گردید که دلسوزانه برای وبگاه شما کار کند، و با صبر و حوصله فرآیند را طی کند و باکی از بازگشت به مراحل اولیه و انجام مطالعات و رساندن شما به سرمنزل مقصود نداشته باشد، بهترین گزینه کمک‌گرفتن از تیم جوان و پرشور هفت‌وب است 

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.