دست‌نامه‌ی اجرایی فرآیند تفکر طراحی (بخش اول)

دست‌نامه‌ی اجرایی فرآیند تفکر طراحی (بخش اول)

منظورمان از دست‌نامه‌ی اجرایی فرآیند تفکر طراحی ، ارائه‌ی راهنمایی برای اجرایی‌کردن فرآیند تفکر طراحی است. هر مرحله را به تفصیل توضیح خواهیم داد و راهکار اجرایی آن را توضیح خواهیم داد. ابتدا نظری به  فرآیند تفکر طراحی بیندازید تا رفته‌رفته مطالبش را باز کنیم

 فرآیند تفکر طراحی

فرآیند تفکر طراحی - مراحل فرآیند

  ۱. درک نیازها و خواسته‌های دنبال‌کنندگان و کاربران

 فرآیند تفکر طراحی

فرآیند تفکر طراحی هر مسئله، زمینه‌ای منحصربه‌فرد دارد. این مسئله را مردم تعریف می‌کنند. نخستین مرحله در فرآیند تفکر طراحی، همراه و هم‌دل شدن با خواسته‌ها و ارزش‌ها و تفکرات مخاطب است. در این مرحله شما گوش شنوای مخاطب می‌شوید، درکش می‌کنید و با او تعامل نزدیکی خواهید داشت. شمای صاحب وبگاه، باید با مخاطب ارتباط برقرار کنید، به نیازهایش گوش فرا دهید و به او ثابت کنید که برایتان اهمیت دارد و نارضایتی‌هایش را می‌بینید. در این مرحله با استفاده از تکنینک مشاهده، اطلاعاتی جمع‌آوری می‌شوند تا در مراحل بعد در تحلیل‌ها استفاده شوند. همچنین بهترین درکی که می‌شود به دست آورد، از کاربران و نیازهایشان و مشکلات مرتبط با محصولی خاص است.

۲. تعریف دقیق مسائل

 فرآیند تفکر طراحی 

فرآیند تفکر طراحی در مرحله‌ی دوم، باید اطلاعات را تحلیل کنید. اطلاعات را به الگوها و داده‌های فرآوری‌شده تبدیل کنید. و از این طریق به بینشی خاص درباره‌ی مخاطبان و کاربران برسید. پس از آن مسئله‌ی پیشِ روی‌تان را تعریف کنید و راه‌کارهای ممکن را ارائه دهید. ببینید در میان راه‌کارهای ارائه‌شده کدامیک فصلِ مشترک همه است؟ و این فصلِ مشترک به کدام نیاز مخاطب اشاره می‌کند؟ حواستان باید که در تعریف مسائل توصیف‌گر هدف شرکتتان باشد، بلکه باید در ساختار مسئله، محوریت باید با مخاطب باشد. به بیان دیگر مسئله‌ی شما باید در راستای توصیف نیازهای مخاطبتان باشد.  مثلاً جای اینکه بگویید: «ما نیاز داریم سهم بازار محصولات غذایی خودمان را به میزان پنج درصد میان دختران نوجوان توسعه دهیم.» مسئله را این‌گونه بیان کنید: «دختران نوجوان باید غذاهای مناسب و مغذی بخورند تا رشد کنند و سالم بمانند.» مسئله که تعریف شود، تیم طراحی بهتر می‌تواند به ایده‌پردازی بپردازد و به دنبال راهکار برود.

تا مسئله درست و دقیق تعریف نشده باشد، هدف‌گذاری‌ها راه به جایی نخواهند برد. چراکه ممکن است در راستای حل مسائل پیش نروند و فقط به دنبال اقناع نیازهای شرکت باشند. مرحله‌ی سوم فرآیند تفکر طراحی یعنی ایده‌پردازی نیز گام‌به‌گام از همین سرمنزل شروع می‌شود. می‌پرسید چرا؟ چون با تعریف درست مسئله توانسته‌اید کاری کنید که گزاره‌های هدفتان در راستای پاسخ به آن نیازها تدوین شوند. حتم بدانید دوستان و دست‌اندرکاران هفت‌وبی ما، سرآمدانِ درنظرگیری چنین روش‌های نوینی هستند.  

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.