تفاوت adobe xd و figma به عنوان دو نرم افزار مهم طراحیui

تفاوت adobe xd و figma به عنوان دو نرم افزار مهم طراحیui

طراحیui چیست؟

طراحیui (user interface design) شامل طراحی هر آنچه می باشد که کاربر در یک اپلیکیشن، وب سایت، نرم افزار و غیره با آن ارتباط برقرار می کند. طراحیui توسط user interface designer یا طراح واسط کاربری صورت می پذیرد. این طراحی در ابتدا به صورت طرح (sketch) و قاب های سیمی (wire frame) می باشد و معمولا بر روی کاغذ ترسیم می گردد. در ادامه طرح ها جهت تایید با کارفرما و تیم توسعه دهنده به اشتراک گذاشته می شود و این طرح ها پس از چندین بار ویرایش به یک طرح اولیه منتج می گردد.

تفاوت adobe xd و figma به عنوان دو نرم افزار مهم طراحیui

 

طراحی رابط کاربری (جایگزین: مفهوم طراحیui)

پس از ایجاد طرح اولیه نیاز است که این طرح را به وسیله یک نرم افزار قدرتمند طراحیui با اعمالی همچون رنگ آمیزی، ایجاد تصاویر، آیکون ها و غیره به صورت بسیار زیبا و شکیل پیاده سازی کنیم که اصولا به آن طراحی رابط کاربری می گوییم. جهت طراحیui دو نرم افزار بسیار قدرتمند adobe xd و figma وجود دارد که در ادامه این مقاله، تفاوت adobe xd و figma را از جهات مختلف تشریح می نماییم.

تاریخچه adobe xd و figma

شرکت adobe را همه با نرم افزارهایی همچون فتوشاپ، افتر افکت، ایلوستریتور، پریمیر و اکثر نرم افزارهای قدرتمند دنیای گرافیک و طراحی می شناسیم. شرکت adobe در اکتبر 2017 نسخه عمومی نرم افزار طراحیui خود یعنی adobe xd را به صورت رایگان عرضه کرد. اما در نقطه مقابل figma تاریخچه متفاوتی دارد و حاصل ایده دو دانشجوی باهوش در یکی از دانشگاه های سانفرانسیسکو می باشد. در سال 2012  ایده figma ارائه شد و 100 هزار دلار بودجه اولیه برای راه اندازی این ایده اختصاص یافت. نرم افزار figma در سپتامبر 2016 به صورت رایگان در دسترس همگان قرار گرفت.

روش های متفاوت نصب و استفاده از adobe xd و figma

نرم افزار adobe xd تحت وب نیست و برای استفاده از این نرم افزار طراحیui ، بایستی آنرا بر روی سیستم نصب نمود. همین قابلیت نصب نرم افزار بر روی سیستم باعث می گردد که جهت اجرا الزامی به اتصال اینترنت نداشته باشیم. ولی برای استفاده از پلاگین ها و امکانات دیگر adobe xd از قبیل کتابخانه، تیم سازی و غیره حتما بایستی به اینترنت متصل شد. البته شرکت adobe با توجه به تحریم های بین المللی بر ضد ایران، ip های ایران را تحریم کرده است.

در نقطه مقابل نرم افزار figma کاملا مبتنی بر وب می باشد. یعنی جهت اجرای این نرم افزار طراحیui نیازی به نصب آن بر روی کامپیوتر نیست. اما بایستی به یک خط اینترنت نسبتا پر سرعت متصل بود که بتوان نرم افزار و فایل های figma را  بر روی مرورگر باز نمود. پس جهت اجرای نرم افزار فقط کافیست به آدرس وبسایت فیگما وارد شد تا از این طریق بتوان به فایل های طراحی دسترسی پیدا کرد.

تفاوت adobe xd و figma

 

نرم افزار مبتنی بر وب figma (جایگزین: طراحیui به صورت آنلاین با figma)

قابلیت های متفاوت adobe xd و figma به عنوان دو نرم افزار مهم طراحیui

همه قابلیت های adobe xd از جمله prototyping، تیم سازی، share کردن و ساخت کتابخانه در نرم افزار figma نیز وجود دارد. اما نرم افزار figma  از فضای نامحدود اینترنت جهت بارگذاری پروژه ها استفاده می کند. ولی در نقطه مقابل adobe xd دارای محدودیت فضای 2 گیگابایت جهت بارگذاری پروژه ها می باشد. پروتوتایپ در نرم افزار adobe xd به دلیل وجود smart animate و auto animate بسیار جذاب طراحی شده است. در مقابل نرم افزار figma با اینکه مانند adobe xd دید هنری ندارد ولی دارای پروتوتایپ منطقی تری نسبت به adobe xd می باشد. کار کردن با پروتوتایپ ها در figma به دلیل وجود آپشن های بیشتر بسیار راحت تر می باشد و به غیر از بخش auto animate در سایر بخش ها نسبت به adobe xd برتری دارد.

از لحاظ تکنیکال و برنامه نویسی در این دو نرم افزار قدرتمند طراحیui ، نرم افزار figma نسبت به نرم افزار adobe xd دارای برتری نسبی می باشد. این مورد را در سرعت نرم افزار می توان احساس نمود. زمانیکه در نرم افزار adobe xd عملیات zoom in و zoom out را انجام می دهیم مشاهده می کنیم که این عمل مقداری با تاخیر زمانی رخ می دهد. اما از سوی دیگر این موضوع در نرم افزار figma کاملا سریع انجام می شود.

نرم افزار adobe xd یک قابلیت دارد که در آن امکان ارائه قسمتی از طراحی به کارفرما وجود دارد. همچنین می توان مدل های مختلف پیش نمایش را برای توسعه دهنده، کدنویس، طراح و غیره ایجاد کرد که این قابلیت در figma وجود ندارد. در مقابل نرم افزار figma از یک کامیونیتی فوق العاده جذاب از فایل هایی که دیگران طراحی و در نرم افزار figma بارگذاری کرده اند؛ بهره می برد. همچنین در figma قابلیت اشتراک گذاری و ذخیره سازی سریع فایل ها بر روی اینترنت وجود دارد؛ بدون اینکه نیاز به نصب داشته باشد. بدین ترتیب اگر مشکلی همچون قطعی برق به وجود آید فایل مورد نظر ذخیره شده و مشکلی پیش نمی آید.

 

قابلیت های figma و adobe xd (جایگزین: قابلیت های طراحیui با figma و adobe xd)

تفاوت adobe xd و figma از لحاظ پلن های قیمت گذاری

در باب پلن های قیمت گذاری هر دو نرم افزار adobe xd و figma دارای starter plan هستند، به این مفهوم که امکان استفاده رایگان از آنها وجود دارد. اما در نرم افزار adobe xd برای دسترسی به یکسری امکانات دو پلن شامل پلن های 9 دلاری و 22 دلاری وجود دارد. پلن 9 دلاری برای هر یوزر و پلن 22 دلاری برای تیم ها  می باشد که می توان به صورت ماهیانه خریداری نمود. این پلن ها امکاناتی از قبیل امکان استفاده از فضای نامحدود و غیره را ارائه می دهند. در نرم افزار figma نیز به غیر از نسخه starter plan، این نرم افزار دارای دو پلن 12 دلاری و 45 دلاری می باشد که با پرداخت ماهیانه آن می توان به قابلیت های ویژه نرم افزار دست یافت.  

استفاده از کدام نرم افزار طراحی رابط کاربری بهتر است؟

در پایان به این نتیجه میرسیم که اگر از لحاظ دسترسی به اینترنت با مشکل روبرو هستیم نرم افزار adobe xd گزینه مناسب تری می باشد. زیرا در صورتیکه اینترنت نسبتا پرسرعت وجود نداشته باشد عملا نرم افزار figma کارایی نخواهد داشت. اما اگر از لحاظ دسترسی به اینترنت پرسرعت شرایط ایده آل می باشد بدون شک نرم افزار figma انتخاب بهتری می باشد. همچنین اگر در یک پروژه بین المللی حضور داریم استفاده از نرم افزار figma به دلیل عدم تحریم گزینه بهتری می باشد.   

طراحیui

 

Adobe xd یا figma (جایگزین: طراحیui با adobe xd یا figma بهتر است؟)

 

 

 

 

 

 

 

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.