تبلیغات آنلاین (قسمت اول)

تبلیغات آنلاین (قسمت اول)

تبیلغات آنلاین

با تغییر شکل کسب و کارهای سنتی به کارهای آنلاین چیزهای زیادی هم همزمان تغییر کردن و نحوه انجام خیلی از کارها نسبت به قبل متفاوت شد. تبلیغات هم یکی از همین موردهاست که به نسبت قبل تغییر زیادی داشته و امروزه به شیوه جدید و البته موثرتر انجام میشه.

تبلیغ آنلاین  

تبلیغ سنتی

در زمان های قدیم افراد مختلف برای تبلیغ محصولات و خدمات متنوع شون از روزنامه، تلویزیون، تراکت و ... استفاده می کردن و خدایی اون زمان هم جواب میداد و مشتری های زیادی رو جذب می کردن و این تبلیغات در اون زمان موثر بودن.

اما امروزه دیگه مثل قبل نیست که مردم دائم روزنامه بخرن و اشتراک ماهانه روزنامه و مجله داشته باشن که تبلیغات رو تو روزنامه ببینن یا زمان زیادی رو تو خیابون ها، برای خرید و تفریح بگذرونن که براحتی بشه تراکت تبلیغاتی در این بین پخش کرد و این کار یک تبلیغ موثر بشه.

خب حالا راه حل چیه؟ چه چیزی یا چه چیزهایی جایگزین تبلیغات سنتی شده؟

تبلیغات آنلاین، بله تبلیغات به روش جدید به وسیله اینترنت جایگزین روش های قدیمی شده. این روز ها همه پیگیر اخبار، مطالب جدید، خرید و فروش محصولات متنوع از طریق سایت ها یا برنامه های مختلف هستند و دیگه مثل قبل روزنامه ها و مجله ها نقش مهم و پر رنگی ندارن. گذشته از این موردها مردم هم بیشتر خرید هاشون رو اینترنتی انجام میدن و بیشتر زمان خودشون رو در رسانه های اجتماعی (واتس آپ، تلگرام، اینستا گرام و ...) یا همین سایت ها و برنامه ها میگذرونن پس بهترین شیوه تبلیغات، تبلیغ در همین سایت ها، برنامه ها و رسانه های اجتماعی هست.  

تعریف تبلیغ آنلاین

هر نوع تبلیغ محصولات یا خدمات یا هر اطلاع رسانی که باعث آگاهی یا علاقه افراد به کالا و خدمات بشه که این کار به وسیله اینترنت انجام بشه یعنی تبلیغ آنلاین یا تبلیغ اینترنتی. در تبلیغ آنلاین به وسیله اینترنت تبلیغ انجام میشه و روش های مختلفی هم داره.

خب حالا مزیت تبلیغات آنلاین به نسبت تبلیغات سنتی چیه؟

مسلماً با تغییرات جامعه امروزی نحوه زندگی مردم، تفریحات و حتی کارهاشون هم تغییر کرده و این تغییر باعث شده نحوه تبلیغات به نسبت گذشته عوض بشه تا مخاطبای بیشتری رو جذب کنه و هم موثرتر باشه. با توجه به آمار زیر در سال 2000 میلادی تنها 3.8 درصد جمعیت ایران دارای اینترنت بوده‌اند که این میزان در سال 2017 میلادی به 70 درصد جمعیت رسیده است.

    ضریب نفوذ اینترنت

(منبع : شورای عالی انقلاب فرهنگی) همانطور که از نمودار هم مشخصه درصد استفاده از اینترنت در کمتر از 20 سال 70% رشد داشته و این درصد استفاده و مدت زمان گذراندن وقت در اینترنت روز به روز بیشتر میشه. این مطلب نشون دهنده این موضوع هست که افراد زیادی مدت زمان بسیاری از وقت خودشون رو در اینترنت میگذورنن پس، امروزه اینترنت فضای خیلی مناسبیه برای تبلیغ، چون روزانه کاربران زیادی در این فضا هستند.  

خب درباره دلیل استفاده از تبلیغات آنلاین توضیح کوتاهی دادم الان هم به یه سری از مزایای این تبلیغات اشاره می کنیم :

 مزایای تبلیغات آنلاین

1- داشتن مخاطب زیاد

همانطور که در همین مقاله هم توضیح دادم افراد خیلی زیادی در اینترنت وقت خودشون رو میگذرونن. برای تبلیغات هم نیاز به همین افراد داریم تا تبلیغات رو ببین و با کالا یا خدمات متنوع آشنا بشن.

2- دقت بیشتر

داشتن مخاطب بیشتر باعث میشه تبلیغ موثرتر باشه و مخاطب های بیشتری به اون تبلیغ توجه کنن و علاوه بر این، زمان بیشتری رو برای دیدن تبلیغات آنلاین به نسبت تبلیغات سنتی اختصاص میدن.  

3- داشتن آمار دقیق مخاطبین و بازدیدکنندگان تبلیغات  

در تبلیغات سنتی امکان بررسی دقیق تاثیر گذاری و دریافت تبلیغات نبود اما در تبلیغات آنلاین این امکان وجود داره. شما میتونین در هر زمان و مکانی تعداد افرادی که تبلیغ شما رو دیدن، به واسطه این تبلیغات وارد سایت شما شدن، مدت زمانی که در سایت شما بودن و خیلی از موردهایی که برای تاثیر گذاری تبلیغ مهمه رو به صورت آمار خیلی دقیق و طبقه بندی شده ببینید و خودتون کاملا متوجه تاثیر این تبلیغات بشید.  

4- سادگی سفارش و خرید

در تبلیغات اینترنتی درست مثل کسب و کار اینترنتی سادگی و راحتی زیادی وجود داره. مشتریان به راحتی هرجایی که باشن بدون شلوغی و ترافیک و دردسرهای رفت و آمد میتونن از طریق تبلیغات آنلاین مختلف، کالا یا خدمات مورد نظر خودشون رو ببین و انتخاب کنن و هزینه رو پرداخت کنن. مزایای تبلیغات آنلاین

5 – انتخاب مشتریان موردنظر

 • در تبلیغات سنتی خیلی کم پیش میاد که بتونین مشتریانی که مدنطرتون هست رو پیدا کنید.( یعنی کسایی که به دنبال خدمات و محصولات شما میگردن.)
 • در تبلیغات آنلاین این امکان وجود داره که شما تبلیغ موردنظرتون رو در جاهایی بزارین که مشتریان موردنظر شما اونجا هستن.

مثلاً خیلی وقتا پیش میاد که در حال بازی هستید و در این بین، تبلیغ نصب بازی های مشابه رو میبینید که بهتون پیشنهاد میده که این بازی رو نصب کنید. خب وقتی که یه نفر میخواد بازی که ساخته رو تبلیغ کنه منطقی تر هست که بین کسایی که در حال بازی هستن تبلیغ مورد نظرش رو بزاره تا اینکه این تبلیغ رو در یک سایت تخصصی پزشکی بزاره.

 • این مزیت بزرگیه چون مشتریانی که مدنظرتون هست رو بهتر پیدا می کنید و احتمال استقبال این مشتریان از محصولات و خدمات  شما خیلی بیشتره.

  6 – تبلیغ در حوزه وسیع و پخش در زمان بیشتر

 • تبلیغات سنتی اگر به صورت پخش تراکت یا نصب تابلو و بنر باشه که در محدوده های خاصی از شهر میتونین این کار رو انجام بدید اگر هم به صورت تبلیغ تلویزیونی باشه در یک یا چند کانال میتونین تبلیغ رو بزارین.

تازه معلوم نیست مخاطبایی که بخوایید تبلیغ رو میبینن یا نه؟ و گذشته از اون مدت زمان پخش تبلیغ تلوزیونی خیلی کمه.

 • اما در تبلیغات آنلاین شما در محیط  خیلی بزرگتری میتونین تبلیغ خودتون رو بزارین و همچنین امکان گذاشتن تبلیغ در مدت زمان بیشتری هم وجود داره.

امروزه مردم در هر ساعت شبانه روز در اینترنت، آنلاین هستند و مشغول دیدن سایت ها، کانال ها و صفحات مختلف رسانه های اجتماعی هستند پس در هر زمانی میتونن تبلیغ شما رو ببین.  

7- کاهش هزینه ها

 • تبلیغات سنتی هزینه های خیلی بالایی دارن.

قیمت تبلیغ یک یا دو دقیقه ای در یک کانال تلویزیونی، نصب تابلو تبلیغاتی در محل های شلوغ شهر و ... بسیار هزینه بر هست.

 • هزینه تبلیغات آنلاین به نسبت تبلیغات سنتی خیلی به صرفه تر هست.
 • با مشاوره رایگان سایت های مختلف میتونین درباره قیمت این تبلیغات کم هزینه اما موثر بهتر و بیشتر بدونین.

  8 – حفظ محیط زیست

برای پخش تراکت یا ساخت تابلو های بزرگ لازمه که درخت های زیادی قطع بشه. در تبلیغات آنلاین نیاز به قطع کردن درخت نیست و این تبلیغات در فضای گسترده اینترنت قرار میگیرن. این هم یه مزیت بزرگ برای کسایی که حفاظت از محیط زیست براشون مهمه:)   تبلیغات آنلاین به نسبت تبلیغات سنتی مزیت های زیادی داره درباره بعضی از مزایای تبلیغات آنلاین صحبت کردیم البته این تبلیغات مزایای بیشتری هم داره که در این مقاله قصد نداریم دربارش صحبت کنیم.

بهتره کمی به توضیح درباره انوع مختلف تبلیغات آنلاین بپردازیم :

 

تبلیغات آنلاین بنری

 

1- تبلیغات بنری

 • یکی از انواع مهم تبلیغات آنلاین، تبلیغ بنری هست.

با بنر های مختلف در تبلیغات سنتی آشنا هستید، بنرهای بزرگ و کوچکی که در نقاط مختلف شهر نصب شدن. حالا این بنرها به جای نصب در نقاط مختلف شهر، در فضای اینترنت، سایت های مختلف یا در بعضی از برنامه یا بازی های موبایل قرار میگیرن و در هر قسمتی از صفحات مختلف در هر اندازه و شکلی میتونن قرار بگیرن. معمولا بنرها رو در جاهای شلوغ شهر نصب می کنن، در این تبلیغات هم بنر ها رو در سایت های پربیننده و با ترافیک بالا میذارن که مخاطبای زیادی این تبلیغات رو ببین و مشتری ها با  کلیک روی این بنرها میتونن وارد سایت شما بشن و با خدمات و کالای شما آشنا بشن.

تبلیغات بنری میتونن به صورت های مختلف باشن :

 • یه تصویر ثابت باشن یا به صورت متحرک و چند تصویر باشن که همه تصویرها به یک بخش یکسان لینک می شن (مثلاً میتونن وارد سایت شما بشن) یا در نوع دیگری مثل نوع قبلی متحرک و دارای چند تصویر باشن با این تفاوت که هر تصویر به صفحه جداگانه ای لینک میشه.
 • تبلیغات بنری به صورت های دیگه هم دیده میشن اما این 3 مورد مهم ترین نوع این تبلیغات بودن.
 • قیمت این نوع تبلیغات هم میتونه وابسته به تعداد مشتریانی باشه که از سایت شما به وسیله این بنرها بازدید میکنن.

2- تبلیغ در شبکه های اجتماعی مختلف

 • تبلیغ در شبکه های اجتماعی مختلف یکی از انواع تبلیغات آنلاین بوده که با توجه با فعالیت زیاد مردم در این شبکه ها این نوع از تبلیغ ها هم زیاد شده.
 • تقریبا تمام کسایی که از اینترنت استفاده می کنن در یک یا چند شبکه اجتماعی عضو هستن و این کاربرای زیاد میتونن مشتری های خوبی هم برای محصولات و خدمات مختلف باشن.
 • تبلیغ در شبکه های اجتماعی میتونه خیلی موثر باشه چون شما می تونین مخاطبای مورد نظر خودتون رو در بین کاربران این شبکه ها انتخاب کنین و تبلیغ رو برای مخاطب هایی که میخواهید بفرستین چیزی شبیه تبلیغ کلیکی به کمک موتورهای جست و جو ( در مقاله بعدی در این مورد توضیح دادم) اما یکمی متفاوت تر.

شما میتونین تبلیغات خودتون  رو در یک یا چند شبکه اجتماعی مختلف بگذارید اما رعایت سه نکته مهم است :

 • در هر کشوری بعضی از شبکه های اجتماعی بسیار معروف هستن و کاربران زیادی هم دارن و در مقابل بعضی از شبکه های اجتماعی محبوبیت زیادی ندارن، پس باید تبلیغات رو در شبکه های اجتماعی محبوب کشور خودتون بذارین.
 • برای اینکه بتونین در شبکه های اجتماعی تبلیغ موثری داشته باشین باید خودتون در شبکه های اجتماعی مختلف فعالیت کنید و وقت زیادی بزارین تا بتونین مخاطبای زیادی رو جذب کنین .در غیر اینصورت باید از کسایی که در این شبکه ها مخاطبای زیادی دارن درخواست کنید که محصولات و خدمات شما رو تبلیغ کنن و در ازای این تبلیغ هزینه ای پرداخت کنید.
 • فضای شبکه های اجتماعی مختلف بسیار متفاوت هستن و هر کدام از این شبکه ها کاربران خاص خودشون رو با روحیه متفاوت دارن.

باید متناسب با روحیه مخاطب های اون شبکه، تبلیغ مورد نظر رو بزارین و این کار نیاز به تجریه داره که بتونید تبلیغ مناسب بزارید و باید این کار رو به یک تیم متخصص بسپارید یا خودتون در این مورد خوب تحقیق کنید و زمان زیادی رو به این کار اختصاص بدین.

نکته : تبلیغ در شبکه  های اجتماعی مختلف نیاز به تخصص داره، حتی بعضی از شرکت ها برای هر شبکه اجتماعی مدیر مختلفی دارن تا بتونن تبلیغات موثر تری داشته باشن این نشون دهنده تفاوت شبکه های مختلف هست.

تبلیغ آنلاین ویدیویی  

3- تبلیغات ویدیویی

 • این نوع تبلیغ رو در سایت های مختلف دیدیم تقریبا شبیه تبلیغ های تلوزیونی هست که از کانال های مختلف تلوزیون پخش میشه.
 • در این نوع از تبلیغ همانطور که از اسمش مشخصه یه ویدیو با کیفیت ساخته میشه و برای تبلیغ، در فضای بزرگ اینترنت قرار می گیره.
 • معمولا تبلیغاتی که متحرک و یا به صورت ویدیویی باشن تاثیر بیشتر و بهتری روی مخاطب های مختلف میذارن.

تبلیغ آنلاین ویدیویی

 4- تبلیغات متنی

این نوع تبلیغات، متنی هستن که درسایت های مختلف قرار میگیرن و هر سایت براساس تعداد مخاطب های سایت، ترافیک بالای سایت (داشتن مخاطب زیاد) قیمت متفاوتی برای گذاشتن تبلیغ متنی داره.

تبلیغ آنلاین متنی

تفاوت قیمت تبلیغ متنی مثل تفاوت قیمت چاپ آگهی در یک روزنامه معروف در مقایسه با یک روزنامه معمولی هست که این تفاوت قیمت در تبلیغ سنتی به دلیل داشتن خواننده های بیشتر روزنامه بود؛ در تبلیغات متنی اینترنتی هم همین قضیه وجود داره.

  5- تبلیغات در موبایل های هوشمند

درباره تاثیر این نوع تبلیغ دیگه نیاز به صحبت بیشتر نیست؛ این روزا دست همه افراد مختلف گوشی های هوشمند می بینیم که ساعت های زیادی هم با این گوشی ها وقت میگذرونن برای دونستن تاثیر و اهمیت تبلیغ در این  گوشی ها کافیه. تبلیغ در برنامه های مختلف موبایل ها خصوصاٌ بازی ها یا صفحات وب یکی دیگه از انواع تبلیغات آنلاین در موبایل هست.

تبلیغ آنلاین در موبایل

این نوع از تبلیغات میتونن به صورت های مختلفی که در همین مقاله دربارشون توضیح دادم باشن(به صورت بنر، ویدیو، متن).

در این مقاله درباره تبلیغات آنلاین و مزایای این تبلیغات و چند نوع از این تبلیغات توضیح دادم. در مقاله بعدی چند نوع دیگر از این نوع تبلیغات و  اینکه روش های پرداخت این تبلیغات به چه صورت هست صحبت میکنم.

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.