بهینه‌سازی مطالب: خوانایی نوشته

بهینه‌سازی مطالب: خوانایی نوشته

سعی کنید همیشه به‌جای استفاده از زبان رسمی و ماشینی از زبان خودمانی در نوشته بهره بگیرید و به خوانایی نوشته توجه کنید.

لازم به ذکر است که موتورهای جست‌وجو مطالب کوتاهی که حدوداً کمتر از 300 کلمه دارند و به‌صورت افراطی از کلیدواژه‌ی کانونی در متن خود استفاده کرده‌اند و به مقصود خاصی نمی‌انجامند را جریمه می‌کنند. گوگل و تمامی موتورهای جست‌وجو مطالب بلندتر و بهتر را ترجیح می‌دهند. خوانایی نوشته از مواردی است که رتبه‌ی شما را بهبود می‌دهد و مطالبتان را بهینه می‌کند. جدای از آن، خواننده‌تان نیز با آن متن ارتباط بیشتری برقرار می‌کند. این مؤلفه در وردپرس، خوانایی نوشته نامیده می‌شود. در اصطلاحات ویرایشی چیزی شبیه‌به پرهیز از درازنویسی است. 

اهمیت خوانایی به‌اندازه‌ی سئو نیست اما کم‌اهمیت هم نیست. هرچه جملاتتان خواناتر و فهم‌پذیرتر باشد، موتورهای جست‌وجو هم رتبه‌ی بهتری به آن می‌دهند. بسته به عنوانی که برای مطلب خود انتخاب می‌کنید، متن و مفهوم از نظر کوتاه یا بلندی می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛ یک متن 700 کلمه‌ای ممکن است برای مطلبی معمولی اندکی بیشتر از حد متوسط باشد اما به‌طورمثال اگر بخواهید مطلبی درباره‌ی نحوه‌ی شروع حرفه و کسب‌وکار بنویسید این امکان وجود دارد که موتور جست‌وجو متنی در حدود 4000 کلمه از شما بخواهد. نکته‌ی اشاره‌شده از جمله تفاوت‌های موجود درمیان نوشتن مطلب برای بهبود و ارتقای موتور جست‌وجو (سئو) و نوشتن برای روزنامه است. دررابطه با نوشتن برای روزنامه، هر کلمه‌ای که شما می‌نویسید فضایی را در صفحه‌ی روزنامه می‌گیرد و اضافه‌کردن هر کلمه‌ی غیرضروری سبب هدررفت فضایی فیزیکی خواهد شد.

خوانایی نوشته این درحالی‌است‌ که در دنیای مجازی، اطمینان حاصل‌کردن از اینکه منظور و مقصود خود را به‌طور شفاف و واضح بیان کرده باشید، از این اهمیت برخوردار است که وقت برای آن بگذارید حتی اگر سبب شود شما در متن خود از تعداد کلمات بیشتری بهره بگیرید. نکته‌ی حائز اهمیت دیگر اینکه متن شما باید برای همگان ساده و روان و فهم‌پذیر باشد؛ حتی درصورتی‌که دارید در رابطه با یک موضوع فنی متنی را آماده می‌کنید، سعی کنید خیلی تخصصی بیان نکنید. اگر متن شما از سادگی و روانی متن برخوردار باشد، این احتمال که موتورهای جست‌وجو آن را در رتبه‌های خوبی قرار دهند و همچنین مورد استقبال بیشتر و بهتر دنبال‌کنندگان و مخاطبان قرار گیرد افزایش می‌یابد.  

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.