بهینه‌سازی مطالب: اهمیت کلیدواژه‌ی کانونی

بهینه‌سازی مطالب: اهمیت کلیدواژه‌ی کانونی

خاطرتان باشد، در پست‌های قبلی به سئوی اصولی و بهینه‌سازی مطالب آن پرداختیم. در بهینه‌سازی مطالب، کلیدواژه‌ی کانونی عامل مهمی است. در نظر داشته باشید که مطالبی که جز ۱۰ مطلب برتر گوگل قرار می‌گیرند، شانسی و انتخابی نیستند. شما باید این توانایی را داشته باشید که بتوانید کلیدواژه‌هایی را که به ذهن افراد مختلف رسیده و نیز با مطالب شما نیز مرتبط است حدس بزنید و از آن‌ها به عنوان کلیدواژه‌ی کانونی متن خود استفاده نمایید. مثلا، مطلبی را درباره چگونگی راه‌اندازی ایستگاه لیموناد در نظر بگیرید، درصورتی‌که بخواهید یک مطلب درباره‌ی ایستگاه‌های لیموناد برای روزنامه‌ای بنویسید، به عنوانی جالب و گیرا نیاز دارید، مانند:

  • راهکارهایی برای دعوت خواننده محبوب آمریکایی، بیانسه، به امتحان یک لیوان لیموناد.
  • دستورالعملی بی‌نظیر برای ساخت لیموناد.

این امکان وجود دارد که فردی با خواندن این عناوین یک ایستگاه لیموناد را در ذهن خود مجسم کند اما بی‌شک کسی واژگانی را مثل شکر، آب و لیمو را در گوگل جست‌وجو نخواهد کرد. در صورتی که تمایل دارید که مطلبی را برای نشر در اینترنت بنویسید، به خاطر داشته باشید که از مؤلفه‌های بسیار مهم «شفافیّت مطالب» است. از جمله عناوینی از سئوی بهتری برخوردارند برای نشر یک مطلب عبارت‌اند از:

  • طریقه‌ی راه‌اندازی یک ایستگاه لیموناد.
  • نکاتی در رابطه با راه‌اندازی یک ایستگاه لیموناد.
  • وسایل مورد نیاز جهت راه‌اندازی یک ایستگاه لیموناد.

این عناوین از جمله عناوینی هستند که یک فرد ممکن است به جست‌وجوی آن‌ها بپردازد برای کسب اطلاعات مورد نیاز در رابطه با ایستگاه‌های لیموناد.

کلیدواژه‌ی کانونی

وقتی کلیدواژه‌ی کانونی خود را برگزیدید، باید با خود بیندیشید که آیا افراد با چنین کلیدواژه‌ای مطلب ارائه‌شده‌تان را جست‌وجو خواهند کرد یا نه؟ مهم است که شما در بدنه‌ی پست خود (مطلب اصلی) از کلیدواژه‌ی کانونی‌تان استفاده کنید. نگاشته‌شدن کلیدواژه‌ی کانونی در عنوان سئو و عنوان (تیتر) مطالبتان از دیگر مؤلفه‌های درخورتوجه است.

«درواقع، کلیدواژه‌ی کانونی ذره‌بینی‌ست که شما به گوگل می‌دهید تا با آن مطلب شما را بیابد، پس هر چه بیشتر از آن استفاده کرده باشید، در ذره‌بین گوگل بیشتر به چشم می‌آید.»

چند ریزه‌کاری دیگر نیز وجود دارد. مثلاً آنکه کلیدواژه‌ی کانونی را در زیرعنوان‌های مقاله‌تان نیز به‌کار ببرید (اضافه‌کردن چند لینک مرتبط در مطلب نیز، یکی از راهکارهای افزودن چندباره‌ی کلیدواژه‌ی کانونی در محتوای مقاله‌تان است). لینک داخلی را فراموش نکنید، با دادن لینک داخلی (منظور از درون وبگاه است)، سندیت و اعتمادپذیری مطالبتان را افزایش می‌دهید و این را نیز علناً به گوگل اعلام می‌کنید و این‌گونه سئوی خود را نیز بالا می‌برید. مثلاً می‌توانید مطلب ایستگاه لیموناد را به مطلبی درباره‌ی «شربت‌های دلپذیر» یا «کارآفرینی» وصل کنید. اگر بودجه دارید، از وبگاه‌های برخط و ابزارهایشان می‌توانید استفاده کنید. فی‌المثل Searchmetrics  یا Brightedge (وبگاه‌هایی برای بررسی موتورهای جست‌وجو و عملکرد بازاریابی محتوا) حتماً به کمکتان خواهند آمد. اگر فعلاً توانایی مالی‌اش را ندارید، به همین توضیحات ما بسنده کنید. همین‌ها نیز راه‌گشایتان خواهد بود.  

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.