برنامه‌ی کامل بازاریابی: گام سوم، مخاطبتان را مشخص کنید (نقشه‌برداری سودبران)

برنامه‌ی کامل بازاریابی: گام سوم، مخاطبتان را مشخص کنید (نقشه‌برداری سودبران)

«نقشه‌برداری سودبران» تضمین‌کننده‌ی بهبود روابط سودبران است. به این صورت که هر اقدام و حرکت شرکت هودگی و سوددهی را برای آنها بیشتر کند. این نقشه‌برداری در چند مرحله انجام می‌شود:

۱. شرکت باید سودبران را به گروه‌های کوچک تقسیم کند.

۲. بررسی کند که هر یک از این گروه‌ها، چگونه در چرخه‌ی فروش سهیم می‌شوند.

۳. به چه سؤالات پاسخ می‌دهد. رویکرد شرکت مشاوره کسب‌وکار ژئوپلیتیک WestExec Advisors نیز دقیقاً همین بود و با این کار به شرکت‌های سیلیکون‌ولی (Silicon Valley) کمک کرد تا روابط کسب‌وکار خود را با وزارت دفاع آمریکا بهتر کنند.

پس از نقشه‌برداری تمام سودبران شرکت و شناسایی خواسته‌هایشان، از بازاریاب‌ها بخواهید شروع به گفت‌وگوی گیرا و سازنده با آن‌ها بکنند. بازاریاب‌ها باید، در عین مد نظر داشتن نقشه‌ی مذکور، در این گفت‌وگوها روی اولویت‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت مخاطبان متمرکز شوند. (اینجا)

نقشه‌برداری سودبران

نقشه‌برداری سودبران کارکرد نقشه‌ی سودبران، صرفاً محدود به فروش نیست. باید به این مسئله بپردازید که شرکت، چگونه می‌تواند مشارکت بلندمدتی را با مشتریان پایه‌ریزی کند؟ مثلاً، Transparency International معتقد است نقشه‌برداری سودبران قادر است در یکپارچه‌کردن اولویت‌های شرکت‌ها و حفظ چیدمانشان به آنها کمک کند. این دستورالعمل‌ها، ساختار اقدامات مرکزی کسب‌وکار و همچنین سیاست‌های مربوط با گروه‌های مختلف سودبران را شکل می‌دهد. شرکت‌هایی که می‌خواهند در رقابت «تجربه‌ی مشتری» پیروز شوند، نمی‌توانند دپارتمان بازاریابی را به «مشاهده بدون مشارکت» محدود کنند. مسئولیت بازاریاب‌ها،  بیش از مدیریت رویدادها و توصیه‌های برندسازی است. آن‌ها واقعاً کلیدهای درک بهتر بازار و ارتباط با ذینفعان داخلی و خارجی را در دست دارند. گام‌های پیشین را در روزهای پیش توضیح داده‌ایم. بازخوردتان را نیز برایمان در پایین همین صفحه بگذارید. خوشحالمان می‌کنید.

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.