اولویت کسب‌وکار داشتن برنامه‌ی کامل بازاریابی است

اولویت کسب‌وکار داشتن برنامه‌ی کامل بازاریابی است

امروزه در بازارهای رقابتی، استفاده کردن از تجارب دنبال‌کنندگان و خریداران عاملی است که باعث تمایز میان شرکت‌ها و برندها می‌شود و مشارکت و همکاری گروه بازاریاب و دیگر بخش‌های حرفه و کسب‌وکار عامل ارتقاء و افزایش تجارب دنبال‌کنندگان است. گروه بازاریاب از چند راه می‌تواند به کسب‌وکار یاری برساند که یکی از آنها برنامه‌ی کامل بازاریابی است (پیشتر چند راهکار دیگر را نیز گفتیم، مثلاً: نقشه‌ی راه محصول). تقریبا تمامی شرکت‌ها و سازمان‌ها از اهمیت فراوان بازاریابی مطلع هستند اما تنها تعداد محدودی از آن‌ها یک برنامه کامل بازاریابی را در اولویت خود دارند. بازاریابی B2B موسسه‌ی Sagefrog در سال 2018 اعلام کرده است که افزون بر 67 درصد شرکت‌ها، برندها و سازمان‌ها محور اصلی برنامه‌های خود را « تولید و ساخت لید » قرار داده‌اند. البنه لازم به ذکر است که افزایش جذب دنبال‌کننده و مخاطب امری بسیار مهم است ولی در عصر حاضر که بهره‌گیری از تجارب دنبال‌کنندگان در مرکز توجه قرار گرفته است، ارتقاء و بهبود گروه فروش محصولات تنها در گرو عملکرد و میزان فعالیت بخش بازاریابی بستگی ندارد

برنامه‌ی کامل بازاریابی

برنامه‌ی کامل بازاریابی در واقع فهمیدن و درک کردن مهم‌ترین نیازهای خریداران، پیدا کردن راهکار مناسب شرکت و برند برای دادن پاسخ به این نیازها و چگونگی معرفی این راهکارها به دنبال‌کنندگان و مخاطبان، کاری است که برترین بازاریابان انجام می‌دهند. یک فرایند مقدم بازاریابی تضمین کننده مرتبط بودن محصولات و خدمات آن شرکت با بازار است. بازاریابی تاثیرگذار در اولویت شرکت‌هایی است که به وسیله عواملی چون ساخت یک برند برای شرکت و تعیین موقعیت برند (خارجی یا داخلی)، علاوه بر اینکه اهداف کسب‌وکار و حرفه خود را در نظر گرفته‌اند؛ به رقابت و پیروزی در این رقابت‌ها نیز می‌پردازند. (توضیحات بیشتر در اینجا) طراحی و ارائه برترین راهکارها برای پاسخ به نیازهای مردم و دنبال‌کنندگان و کنار هم قرار دادن پیشنهادها و نظرهای سازمان‌های متفاوت را هیچ بخشی بهتر از بخش بازاریابی نمی‌تواند انجام دهد. البته لازم به ذکر است که منظور این نیست که بخش‌هایی را برتر از دیگر بخش‌ها معرفی کنیم بلکه از وظایف و مسئولیت‌های این بخش و متخصصان آن، پیدا کردن و طراحی یک راهکار کلی است که تمامی دیدگاه‌ها، اهداف و فعالیت‌های شرکت و برند را دربرگیرد. شرکت‌هایی توانایی پیدا کردن و از بین بردن موانع و مشکلات کسب‌وکار را قبل از انجام هرکاری دارند و پس از آن روی محصولات و خدماتی که برای دنبال‌کنندگان و خریداران حائز اهمیت است بپردازند که از فرایند بازاریابی مقدم استفاده می‌کنند.

هرچند که این فرایند در انتها به افزایش فروش و سود منجر می‌شود ولی تمرکز این فرایند بیشتر روی « موثر بودن » است تا فروش. در واقع هدف فرایند بازاریابی مقدم کنار گذاشتن سایر کوشش‌های شرکت برای فروش نیست، بلکه این فرایند منجر به بهتر دیده شدن، شنیده شدن و پذیرفتن شرکت توسط خریداران و دنبال‌کنندگان نهایی می‌شود. پس طبیعتاً معمول است که با بهتر دیده و شنیده شدن شرکت به وسیله مشتریان، فروش و سودآوری افزایش یابد. حال در روزهای آتی به بیان سه توصیه مفید برای بهره‌گیری از این فرایند می‌پردازیم.

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.