انتخاب دامنه مناسب - قسمت اول

انتخاب دامنه مناسب - قسمت اول

انتخاب دامنه مناسب یکی از مفاهیم دیجیتال مارکتینگ و یک مطلب مهم برای داشتن یک وب سایت هست که برای انتخاب دامنه مناسب حتما باید به یک سری نکات که در این مقاله دربارش صحبت میکنم توجه کنید. دیجیتال مارکتینگ و مفاهیم آن ( هاست و دامین) مطالبی بود که در مقاله های قبلی به آن پرداختیم، قصد دارم در این مقاله درباره سایر نکات دیجیتال مارکتینگ صحبت کنم. اولین چیزی که هر شخصی برای دیدن محصولات یا گرفتن خدمات مختلف قبل از ورود به وب سایت شما نظرش رو جلب میکنه اسم دامنه یا همون دامین شما هست پس باید در انتخاب دامنه دقت و توجه کافی کنید. برای انتخاب دامنه باید به نکات مختلفی دقت کرد، در این مقاله چند نکته مهم تر که برای موفقیت در جلب توجه مشتری و برند سازی کسب و کار شما لازمه پرداخته میشه.

شرایط انتخاب دامنه مناسب وب سایت

انتخاب اسم دامنه

1- انتخاب اسمی منحصر به فرد و ماندگار

البته دقت کنید که همیشه متفاوت و منحصر به فرد بودن یک امتیاز محسوب نشده و باعث تمایز شما نمیشود، این تفاوت باید هوشمندانه باشد و به گونه ای باشد که واقعا خاص بودن انتخاب شما رو در نظر مخاطب های مختلف ایجاد کند. در اصل این تفاوت اسم دامنه باید دقیقا به یک حسن و مزیت سایت شما تبدیل شود یک اسم مناسب سایت و در عین حال منحصر به فرد.

2- طول مناسب دامنه

طول اسم دامنه انتخابی شما نباید زیاد بلند باشد. این اسم باید به راحتی در ذهن مخاطبان سایت شما حک شود و به راحتی قابل یادآوری باشد تا هر زمانی که آنها نیاز به خواندن و‌ دیدن محتویات سایت داشتند به راحتی وارد سایت شما شوند. ترجیحا اسم سایت از 12 کاراکتر(حرف) کمتر باشد به اسم چند سایت پربیننده دنیا توجه کنید : google.com Twitter.com eBay.com البته توجه کنید انتخاب اسم دامنه کوتاه و مختصر و صد البته هوشمندانه در بین سایت های رقیب می‌تونه به یک مزیت بزرگ تبدیل بشه. کپی اسم دامنه ممنوع

3- کپی برداری ممنوع

همون طور که در مورد اول همین مقاله هم گفتم به هیچ عنوان اسم سایت شما نباید کپی باشد. قبلاً در مقاله های سئو چیست و راه های بالا بردن سئو در مورد معایب فجیع کپی برداری توضیحات کافی دادم  و گفتم که کپی برداری تا چه حد باعث افت رتبه سئو شما میشود. کپی برداری اسم دامنه هم مستقیما باعث پایین آمدن اعتبار سایت شما میشود. این قضیه در ذهن مخاطبان به منزله تقلید، نداشتن خلاقیت، نشان دهنده برتری سایت کپی شده، نداشتن محتوای جالب و ... است . با توجه به موارد بالا فکر نکنم به هیچ عنوان دیگه فکر انتخاب اسم مشابه هم به ذهنتون برسه:)

پسوند ir دامنه

4- ثبت پسوند ir. همزمان با پسوند موردنظر دامنه

در مقاله قبلی گفتم که میتونید پسوند دامنه مرتبط با سایت خودتون رو از بین پسوندهای متعدد ( Org , .Net , .food, .city ... ) انتخاب کنید ولی از اونجایی که قبل از هر چیز شما صاحب یک سایت ایرانی هستید پس لازمه که پسوند ملی ir رو هم خریداری کنید. بازهم تاکید میکنم پسوند موردنظرتون رو حتما با پسوند ir خریداری کنید چون اگر فاصله ای بین خرید شما بیفتد شاید سایت دیگری زودتر از شما اقدام به خرید پسوند ir با نام دامنه شما کند یا شاید قبلاً این دامنه توسط شخص دیگری انتخاب شده باشد. لازم به ذکر است که ۸۰% کاربران ایرانی بعد از تایپ اسم دامنه، پسوند ir یا com را تایپ میکنند پس اگر این دو پسوند را انتخاب کنید شانس بیشتری برای به ذهن ماندن اسم سایت خود در ذهن مخاطبان دارید.

عدم استفاده از علائم در اسم دامنه

5- عدم استفاده از نمادها، علائم، اعداد و حرف اضافه

در سال های اخیر هکرهای مختلف با ثبت دامنه های شبیه دامنه های سایت های پرطرفدار مانند yahooo.com یا googlle.com اقدام به دزدی اطلاعاتی و سرقت هویتی افراد زیادی کردند از اون زمان به بعد تکرار بیهوده حرف های دامنه در نظر افراد مختلف، مشابه انجام کار اشتباه و نادرست است. همون طور که گفتم اسم دامنه باید کوتاه و مختصر و همچنین هوشمندانه باشد استفاده از اعداد یا علائم مختلف باعث کلافگی مخاطبان و همچنین افزایش طول دامنه میشود. یک اسم با معنا و مرتبط بدون هیچ نیازی به تکرار حرف های دامنه و یا جلب توجه با استفاده از نماد و اعداد براحتی در ذهن مخاطبان حک می شود و به عنوان یک سایت متمایز شناخته میشود.

مطالعه در انتخاب اسم دامنه

6- مطالعه و تحقیق

انتخاب نام دامنه کار مهم و با اهمیتی است و چیزی نیست که با یک روز فکر خیلی سریع و بدون صرف وقت انتخاب شود. سعی کنید در سایت های مختلف تحقیق کنید، از افراد مختلف و آگاه سوال بپرسید تا با نظرهای مختلف آشنا بشید، فرهنگ لغت یک منبع بسیار غنی و کامل از اسامی مختلف و متفاوته میتونید به این منبع هم سری بزنید، البته برخی از سایت های معتبر طراحی وب به شما مشاوره رایگان در زمینه های مختلف از جمله انتخاب نام دامنه مناسب می دهند. با استفاده از راه های بالا مطممئنا میتونید یک نام خوب و عالی انتخاب کنید.   در این  مقاله سعی کردم درباره یه سری از نکات مهم انتخاب دامنه صحبت کنم از اونجایی که انتخاب اسم دامنه مطلب خیلی مهمی هست باید به موارد دیگری هم توجه کرد که در مقاله بعدی درباره این موارد صحبت می کنم ...

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.