آموزش رفع خطایenable keep Aliveدر gtmetrix 

آموزش رفع خطایenable keep Aliveدر gtmetrix 

آموزش رفع خطای enable keep Aliveدر gtmetrix 

یکی از خطاهایی که هنگام تست سرعت سایت با  Gtmetrix با آن مواجه می شویم به نام خطای Enable Keep Alive از سری خطاهای page speed است keep Alive قابلیتی است که در صورت فعال بودن به مرورگر اجازه می دهد که بتواند چند فایل را همزمان با ارسال یک درخواست برای سرور، دریافت کند.برای رفع این خطا باید keep Alive را فعالسازی کنیم.

Keep Alive چیست؟

آموزش رفع خطایenable keep Aliveدر gtmetrix 

قبل از فعالسازی Keep Alive ارتباط بین سرور و مرورگر است که به شما می گوید " هربار می توانید بیشتر از یک فایل را بردارید. برای نشان دادن محتوای صفحه باید چند فایل با فرمت مختلف توسط مرورگر از سرور درخواست شود،چون اگربرای هر بار لود شدن صفحه یک درخواست جدید ارسال شود و سرور هم بخواهد به همه این درخواست ها پاسخ مثبت دهد، فاجعه می شود.به همین دلیل بهتر است فایل ها وقتی درخواست میشوند در مرورگر باقی بمانند تا در درخواست های بعدی به جای ارسال فایل از سمت سرور، از خود مرورگر در دسترس شما قرار بگیرند. در صورتی که قابلیت keep Alive فعال نباشد مرورگر باید برای دریافت هر فایل ،یک درخواست به سرور ارسال کند که سرور هم فایل را در اختیارمرورگر بگذارد، این ارسال درخواست های متعدد و مدت زمانی که بین مرورگر و سرور مصرف می شود، باعث افزایش زمان بارگزاری سایت وکاهش سرعت سایت می شود که نهایتا باعث نارضایتی کاربران به سایت می شود. ولی درصورتی که keep Alive فعال باشد مرورگر با ارسال یک درخواست به سرور می تواند تعداد فایلی که می خواهد را باهم ازسرور درخواست کند و سرورهم در اختیارش قرار دهد.

مثلا وقتی شما سایتی را باز می کنید باید تمام فایل های موجود در آن به صورت کامل از مرورگر توسط سرور دریافت شود.پس در مرحله اول مرورگر فایل html را درخواست می کند، وبعد بقیه فایلها مثلcss  و java script و تصاویری که در آن صفحه از سایت قرار دارند را درخواست می کند و این فایل ها یکی یکی بررسی می شوند و فراخوانی می شوند. اما اگر قابلیت keep Alive  فعال باشد همه فایل های css  وjava script  در دو درخواست جدا ازهم در یک خط زمانی از سرور خواسته می شوند و شروع به دریافت می کنند. که این باعث افزایش سرعت سایت و رفع کندی آن می شود.

بعداز فعالسازی keep Alive

تشخیص فعال بودن keep Alive روی صفحات خود :

  • راه اول از طریق بررسی سایت خود با gtmetrix یا با استفاده ازابزار page speed tool گوگل یا استفاده از سایت GiftOfspeed  با وارد کردن آدرس سایت خود مشخص می شود که keep Alive فعال است یا نه.

در صورتی که keep Alive فعال نبود و نیاز به سرور و فایل های پیکربندی وب سرور دارید وضعیت http header را به connection: keep-Alive تغییر دهید.چون ممکن است که connection درحالت close باشد که کافیست آن رابه keep Alive تغییردهید.  

رفع خطای enable keep Alive :

رفع خطایenable keep Alive

روش اول : فعالسازی keep Alive در cpanel :

  1. وارد whm شوید.
  2. وارد مسیر home > service configuration > apache configuration > global configuration
  3. در صفحه مورد نظر مقدار مقابل keep Alive را on تغییر دهید و save را بزنید وذخیره کنید.

روش دوم : فعالسازی در .htaccess :

جهت فعالسازی  keep Alive در htaccess. ابتدا فایل  .htaccess  را بازکنید و کد زیر را در آن وارد نمائید و سپس تغییرات را ذخیره کنید.

Header set Connection keep-alive

روش سوم : فعالسازیkeep Alive در apache :

درصورتی که به سرور apache دسترسی دارید می توانید با قرار دادن کد زیر آن را فعال کنید .

# # KeepAlive: Whether or not to allow persistent connections (more than # one request per connection). Set to "Off" to deactivate. # KeepAlive On # # MaxKeepAliveRequests: The maximum number of requests to allow # during a persistent connection. Set to 0 to allow an unlimited amount. # We recommend you leave this number high, for maximum performance. # MaxKeepAliveRequests 100 # # KeepAliveTimeout: Number of seconds to wait for the next request from the # same client on the same connection. # KeepAliveTimeout 100>

روش چهارم : فعالسازی در NGINX :

تقریباً در تمام سرورهای NGINX ، Keep-Alive بصورت پیش فرض فعال می شود. اما اگر فعال نباشد می توانید با یافتن "Keepalive_disable" در ماژول اصلی NGINX  (ngx_http_core_module  آن را بررسی کنید.  

روش پنجم : فعالسازی در Litespeed :

Keep Alive به صورت پیش فرض فعال می باشد، litespeed برای سایت های پربازدید و با حجم بالا استفاده می شود. اما درصورتی که سرور شما از smart keep-Alive استفاده می کند ، ممکن است به ما نشان داده شود که keep Alive  برای ما غیرفعال است.چون smart keep Alive اول فایل های ابتدایی را به صورت connection close درخواست می کند وبرای فایل های بعدی keep Alive  را فعال و آنها را درخواست می کند.پس در صورتی که سایت پرترافیکی دارید می توانید smart keep Alive  را غیر فعال کنید.برای غیرفعال کردن keep Alive وارد مسیر server > tuning و مقدار smart  keep Alive  را no بگذارید.  

روش ششم : فعالسازی در lls ویندوز :

اگر از سرور مبتنی بر ویندوز استفاده می کنید ، پسوند Keep-Alive را با استفاده از خط فرمان به راحتی فعال کنید. دستور زیر آن را فعال می کند :   appcmd  set  config  / section:httpProtocol  /allowKeepAlive:true  

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.