آموزش رفع خطای use a content delivery network (CDN) در gtmetrix

آموزش رفع خطای use a content delivery network (CDN) در gtmetrix

آموزش رفع خطای use a content delivery network (CDN) در gtmetrix

یکی از خطاهایی که هنگام تست سرعت سایت با  Gtmetrix با آن مواجه می شویم به نام خطای use a content delivery network  که از سری خطاهای yslow است.یعنی اینکه سرعت سایت را بالا ببریم و از یک شبکه CDN که درهمه جهان دارای سرور است استفاده کنیم.که باعث می شود فایل های عمومی ما که شامل فایل های css و js و تصاویر از نقاط جغرافیایی نزدیکتری در دسترس کاربران قرار بگیرد و سرعت سایت نیز بالا می رود.علاوه براین  در مصرف پهنای باند و موارد امنیتی نیز یک مزیت بزرگ به حساب می آید.

CDN چیست؟

دلیل استفاده از آن به معنای شبکه توزیع محتوا است. که با استفاده از آن می توانیم داده های مورد نیاز کاربران را با سرعت بیشتری دراختیار آن ها قرار دهیم.در صورتی که شما از CDN استفاده نمی کنید و سرور اصلی سایت شما در شهر ویرجینیا آمریکا است ، هر کاربر از هر جای دنیا قصد وارد شدن به سایت شما را داشته باشد، باید به سرورهای موجود درچین درخواست ارسال کند.پس اگر کاربری در آسیا یا نقطه ی دورتری از شهرویرجینیا آمریکا باشد، زمان درخواست و پاسخ از سرور اصلی طول می کشد.اما اگر شما ازCDN استفاده کنید و سرور اصلی سایت شما نیز همچنان شهر ویرجینیا آمریکا باشد.سرورهای CDN در مناطق مختلف یک نسخه کپی از سایت شما را برمی دارند و در خود ذخیره می کنند و اگر کاربری درپ ژاپن وارد سایت شما شود نزدیک ترین سرورCDN به ژاپن پاسخ کاربر را می دهد.که این روند باعث بهبود سرعت سایت می شود.

رفع خطای use a content delivery network (CDN)

خطای استفاده از CDN چه مزیت هایی دارد؟

  • افزایش سرعت سایت به دلیل لود داده ها از نزدیک ترین CDN
  • بهبود تجربه کاربری (UX) : افزایش سرعت سایت باعث ایجاد تجربه خوب کاربری می شود چون کاربر وقت کمتری را برای لود شدن فایل های یک صفحه صرف خواهد کرد.
  • کاهش مصرف پهنای باند: سرورهای CDN یک نسخه کپی از محتویات که تقریبا ثابت هستند در سرور خود ذخیره می کنند. زمانی که کاربر درخواستی را برای باز شدن صفحه سایت شما ارسال می کند.درخواست از سرورهای CDN ارسال می شود، که باعث کاهش مصرف پهنای باند سرور اصلی می شود.
  • نصب و راه اندازی آسان
  • کاهش مصرف منابع سرور اصلی: استفاده ازCDN باعث کاهش تعداد درخواست های HTTP می شود.

شبکه های توزیع محتوای عمومی چیست؟

شبکه های توزیع محتوای عمومی رایگان هستند و استفاده از آنها باعث افزایش سرعت سایت و بهبود سئو سایت و تجربه کاربری می شود.همچنین کتابخانه های معروف css و جاوا اسکریپت نیز در ان وجود دارد که نیازی نیست برنامه نویس کتابخانه های معروف را آپلود کند می تواند از کتابخانه های رایگان cdn عمومی استفاده کند.که باعث کاهش تعداد درخواست های http  می شود.مثلا به جای اینکه jquery.min.js را مثل آدرس زیر در سایت خود لود خود لود کنیم .به او می گوییم از jquery.min.js  هایی که درCDN  google هستند استفاده کنید.   به او می گوییم از jquery.min.js  هایی که درCDN  google هستند استفاده کنید. CDN  google این شبکه CDN عمومی روی سرورهای گوگل قرار دارد که به ما امکان استفاده از فایل های css وjs و انواع فایل ها را می دهد. Mocrosoft CDN شبکه توزیع محتوای عمومی ماکروسافت محبوت ترین کتابخانه های Ajax در انواع نسخه ها را پشتیبانی می کند. Jquery CDN آخرین نسخه های کتابخانه Javascript را همیشه در دسترس قرار می دهند.  

معرفی بهترین شبکه های CDN Cloudflare :

یک شبکه توزیع محتوای رایگان است که امکانات امنیتی را به شما میدهد.اما امکان استفاده برای دامنه ir ندارد. امکانات دیگر آن امکانssl  رایگان ف جلوگیری از حملات ddos، امکان بلاک کردن آی پی کشورها.

MAXCDN : یک شبه توزیع محتوایی است که ابتدا رایگان بود ولی بعد از مدتی پولی شدند.

Arvancloud: یک سایت ایرانی است که امکان استفاده ازشبکه CDN را به شما می دهد.اگرسایت شما در ایران قرار دارد از آن استفاده نکنید.

چون با قرارگرفتن روی شبکه CDN درصورتی که سرور اصلی سایت در ایران باشد برعکس عمل می کند و سرعت سایت را کاهش می دهد. 

CDN Wordpress : اگر از وردپرس استفاده می کنید. به صورت پلاگین jetpack امکان استفاده ازCDN اختصاصی را فراهم می کند و به صورت رایگان است.اما متاسفانه چون روی دامنه wordpress.com  قرار دارد برای ما ایرانی ها فیلتر شده است و کاربران ایرانی نمی توانند از آن استفاده کنند. 

رفع خطای use a content delivery network (CDN)

خطای use a content delivery network آموزش رفع خطا ؟

درصورتی که با این خطا مواجه شدید. یعنی از ما خواسته شده است که از شبکه های CDN در سایت خود استفاده کنیم. دراین صورت با دوحالت مواجه هستیم. اول این که  برای کل سایت CDN صورت بگیرد یا اینکه  برای بخشی از سایت از استفاده کنیم، که شامل CDN های عمومی می شود.انواع مختلفی از فایل های png,jpg,js ,css در سایت هستند اگر gtmetrix از ما بخواهد CDN را برای یک سری فایل خاص استفاده کنیم باید از کتابخانه های عمومی که در بالا نام بردیم استفاده کنید. ولی اگر کل سایت را بخواهد باید از  MAXcdn که در بالا نام بردیم استفاده کنید.  

امیدواریم که این مقاله و رفع این خطا برای افزایش سرعت سایت و بهبود سئو سایتتان موثر باشد.

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.