آموزش رفع خطای compress componets with gzip درgtmetrix

آموزش رفع خطای compress componets with gzip درgtmetrix

آموزش رفع خطای compress componets with gzip درgtmetrix     

یکی از خطاهایی که هنگام تست سرعت سایت با  Gtmetrix با آن مواجه می شویم به نام خطای compress componets with gzip که از سری خطاهای yslow است.

Gzip چیست؟

Gzip  باعث کاهش حجم سایت و افزایش سرعت دانلودسایت می‌شود، فشرده سازی، حجم فایل ها را کمتر می کند و این امکان را برای وب سرور ایجاد می کند که کاربران با سرعت بیشتری سایت را مشاهده کنند. بعضی وقت ها ما فایل هایی را در سیستم خود داریم برای اینکه حجم کمتری را به خود اختصاص دهند فشرده سازی می کنیم مثلا آن ها را به حالت zip یا  rar تغییر می دهیم.چون انتقال این نوع فایل ها راحت و سریع تر می شود. عمل Gzip باعث می شود بازدیدکنندگان ، فایل هایی را که در سایت ما هستند را سریع تر دریافت کنند وسایت نیز سریع تر به آن ها نشان داده میشود که این باعث ایجاد ux (یعنی تجربه خوب برای کاربرمی شود).تابع Gzip هر فایلی ازسمت سرور را فشرده سازی نمی‌کند، مثلا در این مقاله منظورفایل‌هایی مانند html ، css و جاوا اسکریپت را فشرده می کند که در نهایت باعث افزایش سرعت سایت می شود.وقتی وارد سایتی می شوید.

ابتدا مرورگر درخواستی را تحت http به سرور ارسال می کند. که بفهمد gzip روی این سرور فعال است یا خیر.اگر جواب این درخواست مثبت بود، فایل ها با فرمت فشرده شده به مرورگر ارسال می شود.اما اگر جواب منفی بودفایل ها با حجم عادی ارسال می شوند.که باعث پایین آمدن سرعت سایت می شود. حال چگونه این خطا را رفع کنیم؟ برای رفع این خطا کامپوننت های خود را با استفاده از قابلیت gzip سایت فشرده سازی کنید. 

رفع خطای compress componets with gzip

رفع خطای compress componets with gzip

بررسی فعال بودن compress componets with gzip

  •         استفاده از ابزار chek gzip compression tool :

این ابزارمیزان فشرده سازی سایت را بعد از فعالسازی GZip مشخص می کند. کافیست به سایت checkgzipcompression.com مراجعه کنید و آدرس سایت خود را برای بررسی وارد کنید و نتیجه را مشاهده نمایید.براساس پلاگین های وردپرس و قالبی که از استفاده می کنید به شما می گوید با استفاده از compress componets with gzip چقدر می توانید حجم سایت خود را کم کنید.

  • استفاده از مرورگر:

با استفاده از خود مرورگرمیتوانید با راست کلیک کردن در صفحه سایت و انتخاب گزینه Inspect Element سورس صفحات را ببینید. سپس مشابه تصویر زیر روی سربرگ Network کلیک کنید و حالا سایت را بدون بستن پنجره Inspect Element رفرش کنید. اگر content-incoding: gzip را مشاهده کردید یعنی compress componets with gzip در سایت شما فعال است.

  • فعالسازیgzip درجوملا :

جهت فعالسازی gzip در جوملا وارد مدیریت شوید وسپس در منوی سایت وارد تنظیمات کلی شوید و در تب سرور گزینه فشرده سازی Gzip را در حالت بله قرار دهید و سپس تغییرات را ذخیره کنید.

  • فعالسازی gzip در apache :

اگر Apache داشته باشید شما می‌توانید کد زیر را به فایل .htaccess وارد کنید و سیو کنید. فایل .htaccess در پوشه اصلی سایت یا همان public_html قرار دارد،اما اگر چنین فایلی وجود ندارد (گاهی اوقات ممکن است .htaccess در حالت مخفی باشد) ابتدا روی setting سمت راست کلیک کنید و گزینه Show Hidden Files را فعال کنید.حال فایل htaccess نمایان می شود و می توانید کد زیر را در آن وارد کنید. نمونه کد :

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain AddOutputFilterByType DEFLATE text/html AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml AddOutputFilterByType DEFLATE text/css AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript /

امیدواریم که این مقاله و رفع این خطا برای افزایش سرعت سایت و بهبود سئو سایتتان موثر باشد.

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.