آموزش برای کسب‌ وکارها: مدیریت شبکه‌های اجتماعی

آموزش برای کسب‌ وکارها: مدیریت شبکه‌های اجتماعی

در عصر حاضر مدیریت شبکه‌های اجتماعی و مطالب درج شده در آن‌ها برای کسب‌وکار از ضروری‌ترین عوامل است و بدیهی است که در چنین شرایطی نیاز به نیروهای متخصص به مراتب بیشتر است. از آنجایی که بازاریابی اینترنتی از بخش‌های متفاوتی تشکیل شده و هماهنگی و همکاری این بخش‌ها با یکدیگر باعث افزایش مشتری و فروش بهتر و بیش‌تر محصولات برند می‌شود، وظیفه مهم برعهده مدیران بخش بازاریابی اینترنتی در شرکت‌ها است که شامل تفهیم کار و نحوه پیشرفت هر بخش بوده و همچنین چگونگی هماهنگی میان این بخش‌ها و دریافت بهترین و پرسودترین نتیجه برای شرکت.

مدیریت شبکه‌های اجتماعی

مدیریت شبکه‌های اجتماعی در واقع مهمترین بخش بازاریابی اینترنتی شبکه‌ها و رسانه‌ها است که دربرگیرنده شیوه‌های متفاوتی برای افزایش جذب مشتری بوده و نیازمند مدیریت حرفه‌ای در تمامی بخش‌ها. علت اهمیت بالای این شیوه تبلیغاتی و بازاریابی این است که اکثریت مخاطبین موجود در این شبکه‌ها و رسانه‌ها تمایل به خواندن مطالب منتشر شده توسط برندها و شرکت‌های متفاوت و معروف هستند که در مواردی نه چندان اندک باعث جذب آن‌ها به برندی خاص می‌شود. از دیگر دلایل اهمیت این نوع از بازاریابی کم‌هزینه بودن آن است. اولین هدفی که تقریبا همه برندها و از همه مهمتر برندهای تازه‌کار دارند این است که با صرف کم‌ترین هزینه، بیشترین بازده را در مدت زمانی نه چندان طولانی به‌دست آورند و قطعاً شبکه‌های اجتماعی برترین پاسخی است که می‌توان به آن رسید.

مدیریت شبکه‌های اجتماعی

به‌طور حتم شما با شبکه‌های اجتماعی متفاوتی همچون توییتر، اینستاگرام و فیسبوک آشنا هستید ولی پرسش این‌جاست که آیا از طریقه استفاده از این شبکه‌ها در رشد و پیشرفت کسب‌وکار نیز مطلع هستید یا خیر؟ دانستن چگونگی استفاده و مهمتر از آن مدیریت این شبکه‌ها و همچنین انتخاب برترین‌های این شبکه‌ها، از بزرگ‌ترین و مهمترین قدم‌هایی است که در جهت بهبود کسب‌وکار، افزایش جذب مشتری و دنبال‌کننده در این شبکه‌ها و پیشرفت کاری خود انجام می‌دهید.

به بیانی ساده‌تر، مدیریت این رسانه‌ها روند مدیریتی ارتباطات و نشر مطلب در شبکه‌هایی چون توییتر، اینستاگرام، فیسبوک، لینکدین و امثال این‌هاست. چنین مدیریتی تنها شامل انتشار مطالب در حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی برند مربوطه نیست، بلکه فراتر از این‌هاست. هرچند نشر مطلب عاملی بسیار مهم و اساسی است ولی مدیریت رسانه‌ای دربرگیرنده موارد دیگری چون افزایش جذب مشتری و دنبال‌کننده، راحتی بیشتر در دسترسی به برند و محصولات آن، شناخته شدن بیشتر برند نیز هست. حال در رابطه با موارد ذکر شده، وظایف مدیر رسانه‌ی اجتماعی شامل موارد زیر است:

 • انتخاب شبکه‌ی اجتماعی مناسب
 • گردآوری و تنظیم راهبرد مناسب در شبکه‌های اجتماعی
 • برنامه‌ریزی زمانی نشر مطلب
 • نشر مطلب در شبکه‌های اجتماعی
 • پاسخ به سوالات دنبال‌کنندگان و مشتریان
 • جست‌وجو دیگر برندها و همکاری با آن‌ها
 • فعالیت‌های تبلیغاتی شبکه‌های اجتماعی
 • سازمان‌دهی برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات
 • نظارت و بررسی عملکرد
 • برنامه روزانه مدیریت شبکه‌های اجتماعی
 • ابزارهای مدیریت این شبکه‌ها

  اگر به این مبحث علاقه داشتید، پیشنهاد می‌کنیم که از این سلسله‌جستار هم دیدن فرمایید: در روزهای آتی به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. منبع

فرزانه جمع دار
sabteSefaresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

footerimgfooterimg
Map

شیراز، بلوار شهید بهشتی، خیابان خلدبرین، رو به روی پارک خلدبرین، نبش کوچه 14، ساختمان اول سمت راست، طبقه دوم"

Phone

شماره تماس ضروری:093746192900971505081382

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.